V areálu Záporožské jaderné elektrárny na jihovýchodě Ukrajiny vypukl požár, informuje agentura Reuters a ukrajinská média s odvoláním na starostu nedalekého města. Ten už dříve uvedl, že u zařízení se vedou prudké boje mezi ruskými invazními silami a ukrajinskou armádou. Ruští vojáci ostřelují největší evropskou jadernou elektrárnu, napsala agentura AP. Reuters poznamenal, že zprávu nemohl nezávisle ověřit.

"Pozor! Technika Ruské federace střílí na Záporožskou jadernou elektrárnu. V největší evropské jaderné elektrárně hrozí reálné jaderné nebezpečí. Požadujeme zastavení palby z těžké techniky na Záporožskou elektrárnu," uvedl podle médií mluvčí zařízení Andrij Tuz.

"V důsledku nepřetržitého nepřátelského ostřelování budov a bloků největší jaderné elektrárny v Evropě, Záporožská jaderná elektrárna hoří," uvedl na sociální síti telegram Dmytro Orlov, starosta nedalekého města Enerhodar.

Hasiči se kvůli ostřelování nemohou dostat k místu požáru a odstranit jeho následky, informoval krátce po druhé hodině ranní místního času (po jedné hodině SEČ) server RBK Ukrajina.

Orlov o něco dříve prohlásil, že u elektrárny se vedou prudké boje. Ukrajinská armáda drží pozice, uvedl podle ukrajinské agentury Unian. Na místě jsou oběti, ale jejich přesný počet nelze za daných okolností říct, poznamenal starosta.

Záporožská jaderná elektrárna je pokládána za největší jadernou elektrárnou v Evropě s celkovým instalovaným výkonem 6000 MW (šest energobloků po 1000 MW). Podle čistého elektrického výkonu (6 x 950 MW) je pátá největší na světě.

Témata:

Ukrajinská krize | Ukrajina | Záporožská jaderná elektrárna | Ruská armáda | stars24.cz