Volodymyr Zelenskyj podepsal žádost o přijetí Ukrajiny do Evropské unie!

Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj

Autor: stars24.cz, ČTK

28. února 2022 17:45 | Aktualizováno: 28. února 2022 21:25

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal žádost o přijetí své země do Evropské unie. Oznámil to na facebooku představitel kanceláře hlavy státu. Dokumenty jsou podle něj již na cestě do Bruselu. Zelenskyj už dříve během dne v projevu řekl, že Ukrajina žádá o okamžité přijetí do EU podle nové speciální procedury.

Některé státy zvláště z východního křídla unie daly najevo, že jsou pro co nejrychlejší začlenění Ukrajiny do evropského bloku. Podobně se vyslovili prezidenti osmi členských zemí EU včetně Česka.

"Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal historický dokument - přihlášku Ukrajiny do Evropské unie," napsal na facebooku zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Andrij Sybiha a zveřejnil několik snímků z této události. Poznamenal, že pod společné prohlášení připojili podpisy premiér Denys Šmyhal a předseda ukrajinské Nejvyšší rady Ruslan Stefančuk. "Dokumenty jsou na cestě do Bruselu," dodal Sybiha.

"Prezident je přesvědčen, že Ukrajina by si to zasloužila a že je to možné," napsala už dříve během dne agentura Unian.

Ukrajina již roky usiluje o přijetí do Severoatlantické aliance a do EU, ale dosud nemá schválený plán kroků vedoucích k členství v NATO a ani nemá postavení kandidátské země ve vztahu k EU.

"Obracíme se na Evropskou unii kvůli bezodkladnému připojení Ukrajiny podle nové speciální procedury," prohlásil dnes šéf země, která od minulého týdne čelí ruské invazi. Ukrajina je podle něj vděčná partnerům za to, že solidárně stojí jejím po boku. "Ale naším cílem je být spolu se všemi Evropany a hlavně být rovnoprávní," řekl Zelenskyj.

"Jsem přesvědčen, že jsme si to zasloužili. Jsem přesvědčen, že vše je možné," zdůraznil.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v nedělním rozhovoru s Euronews uvedla, že Ukrajina patří do Evropské unie a blok by si přál, aby se časem stala její součástí. O vstupu nových zemí však rozhodují členské státy, které nemusí s názory EK souhlasit.

"Skutečně časem, patří k nám. Jsou jedněmi z nás a my je chceme mezi námi," řekla von der Leyenová. Její komentář přišel několik hodin poté, co se 27 zemí EU rozhodlo zaplatit dodávky zbraní na Ukrajinu, což se stalo poprvé v historii bloku.

Prezidenti Bulharska, Česka, Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, Slovenska a Slovinska dnes v otevřeném dopise vyzvali členské státy EU, aby umožnily okamžitě udělit Ukrajině status kandidáta EU a zahájit přístupová jednání. Ukrajina si podle jejich přesvědčení perspektivu přistoupení k EU zaslouží.

"Vyzýváme proto členské státy EU, aby Ukrajině projevily maximální politickou podporu a umožnily institucím EU podniknout kroky k okamžitému udělení statusu kandidátské země EU Ukrajině a k zahájení procesu přístupových jednání," uvádí se v dopise, o němž informoval Pražský hrad.

Podporu Ukrajině v úsilí o členství v EU vyjádřili také další politici z východní části bloku. Slovenský premiér Eduard Heger bruselskému webu Politico řekl, že by si Kyjev zasloužil "zvláštní cestu" k integraci do unie a že nyní nastala "kritická chvíle" pro toto rozhodnutí. Ukrajinské členství dnes podpořil také český premiér Petr Fiala nebo polský ministr zahraničí Zbygniew Rau.

Ukrajina je momentálně součástí projektu Východního partnerství, v jehož rámci EU podporuje proevropské směřování některých postsovětských republik. Status kandidátské země však Ukrajina dosud nezískala. Kandidátským státům západního Balkánu, které o členství usilují již řadu let, se zatím nepodařilo splnit potřebné podmínky a ještě před ruskou invazí odhadovali unijní diplomaté horizont možného ukrajinského vstupu do EU na dlouhá léta i proto, že tato myšlenka neměla podporu některých západoevropských zemí.

Mluvčí EK dnes podotkl, že rychlost přijímacího procesu záleží na členských státech, které musejí schválení jeho jednotlivých etap i samotné přijetí nového člena schválit jednomyslně.

Fiala podporuje snahu Ukrajiny o vstup do Unie

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) podporuje snahu Ukrajiny o vstup do Evropské unie. Uvedl to dnes na dotaz ČTK. Je podle něj třeba dát jasně najevo, že Ukrajina je vítána v evropském společenství demokratických zemí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle ukrajinských médií podepsal žádost o přijetí své země do EU na základě nové speciální procedury. Pátý den jeho země čelí vojenskému ataku ze strany Ruska. Také podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) Ukrajina svým konáním jasně dokázala, že patří do Evropy, a je potřeba zohlednit její komplikovanou situaci.

"Jsem sice příznivcem standardních procedur, ale my nyní nejsme ve standardní situaci," uvedl Fiala. "Musíme v tuto chvíli dát jasně najevo, že Ukrajina je vítána v evropském společenství demokratických zemí," sdělil ČTK.

Fiala později na tiskové konferenci doplnil, že cesta do EU je nesmírně dlouhá a složitá. "Tady a teď jde o to, abychom v této nestandardní situaci dali jasně najevo, že stojíme za Ukrajinou, že jsou nám ti lidé blízcí a chceme pro ně něco udělat," uvedl. Je rád, že pozitivně se k ukrajinskému záměru vyjádřily další země či unijní orgány. Podle Fialy je nyní nutné ukázat podanou ruku a otevřenou náruč. "Musí vědět, že jsou naši přátelé a že o ně stojíme," doplnil.

Ukrajina už roky usiluje o přijetí do Severoatlantické aliance a do EU, ale dosud nemá ani schválený plán kroků vedoucích k členství NATO, ani postavení kandidátské země Evropské unie.

"Podporuji snahu Ukrajiny o vstup do Evropské unie. Svým konáním Ukrajina jasně dokázala, že patří do Evropy. Samozřejmě nechci znevažovat standardní procesy přijetí zemí do EU, ale Ukrajina se nyní nachází v komplikované situaci, kterou je potřeba zohlednit," uvedl ve vyjádření pro ČTK šéf české diplomacie Lipavský.

Ukrajina v přímém přenosu dokazuje, že zastává a hájí evropské hodnoty, uvedl na twitteru vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Patří nejen do Evropy, ale také do EU. Unie by měla Ukrajině ihned nabídnout zvláštní status, jako má například Norsko," napsal.

Témata: Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Ukrajina EU Petr Fiala (ODS)