Ruská armáda bombarduje raketami Kyjev

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Autor: stars24.cz, ČTK

24. února 2022 5:10 | Aktualizováno: 25. února 2022 7:33

Ruská armáda ve čtvrtek ráno zahájila rozsáhlý letecký, námořní i pozemní útok na sousední Ukrajinu, jde o největší výpad jednoho státu proti druhému v Evropě od druhé světové války. Na Ukrajině platí válečný stav a prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl zbraně všem Ukrajincům, kteří se chtějí ruské armádě postavit. Kyjev přerušil diplomatické vztahy s Ruskem a z řady zemí včetně Česka zazněla ostrá kritika Moskvy. Lídři zemí Evropské unie se na večerním summitu shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcích proti Rusku.

Rychlý on-line přenos:

Podrobný on-line přenos:

7:33 - Sankce, které v posledních dnech na Moskvu uvalily západní země, nejsou dostatečné, řekl dnes ráno ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Důkazem je podle něj stále pokračující ruská agrese proti jeho zemi. Dodal, že svět nadále pozoruje dění na Ukrajině z povzdálí, uvedla ukrajinská média.

06:06 - Cílem ruské invaze na Ukrajinu je Kyjev, uvedl ve čtvrtek pozdě večer ukrajinský generální štáb. Hranice podle něj překročily již dvě třetiny z nashromážděných ruských vojsk. Podle americké stanice CNN, která se odvolává na nejmenovaného amerického činitele, se ruské jednotky nacházejí asi 30 kilometrů od metropole.

06:01 - Ukrajinské ministerstvo obrany na twitteru oznámilo, že podle jeho odhadů dosáhly ruské ztráty za první den invaze na Ukrajinu až 800 vojáků, zničeno bylo sedm ruských letadel, šest vrtulníků, 130 obrněnců a přes 30 tanků. Zároveň uvedlo, že přesnou bilanci upřesní později. Z prohlášení nebylo jasné, zda jde o mrtvé či zraněné. Poradce šéfa prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč uvedl, že podle zdrženlivého odhadu ukrajinských služeb bylo zabito 450 ruských vojáků a důstojníků, Ukrajinci podle něj také přes dvě desítky ruských útočníků vzali do zajetí, napsala agentura Unian.

05:35 - Nexta uvedla, že do Kyjeva míří tanky. Ty měly vyrazit z černobylské oblasti, kterou ve čtvrtek obsadila ruská armáda. 

05:24 - Ukrajinský generální štáb ve čtvrtek pozdě večer uvedl, že ukrajinská metropole je patrně hlavním cílem ruské invaze. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského do Kyjeva vstoupily sabotážní jednotky ruské armády. Vyzval v této souvislosti obyvatele hlavního města, aby dodržovali zákaz nočního vycházení.

05:11 - Podle agentury Unian hoří několikapatrová budova na východním břehu Dněpru. Kyjevský starosta Vitalij Kličko sdílel video, které zachycuje dům v plamenech. Podle informací radnice jsou tři lidé zranění, z toho jeden těžce. Na místě zasahují hasiči.

05:08 - "Právě teď pokračovaly údery na Kyjev střelami s plochou dráhou letu nebo balistickými raketami. Slyšel jsem dva silné výbuchy," napsal poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko na platformě Telegram. "Podle našich operativních informací ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila nepřátelský letící objekt," napsal později a dodal, že se mohlo jednat o letoun či bezpilotní letoun.

04:57 - Stanoviště ukrajinské pohraniční stráže v jihovýchodní Záporožské oblasti zasáhla raketa. Na místě jsou mrtví a zranění, píše agentura Reuters s odkazem na ukrajinské pohraničníky. Záporožská oblast nemá pozemní hranici s Ruskem, které ve čtvrtek zahájilo vojenskou operaci proti Ukrajině, ale nachází se na pobřeží Azovského moře, o které se sousedé dětí.

04:38 - Trosky letadla podle dostupných informací dopadly na obytnou budovu, ta je nyní v plamenech.

04:26 - Ukrajinské ministerstvo vnitra uvedlo, že nad Kyjevem bylo sestřeleno ruské letadlo. Sociální sítě se plní záběry letících trosek.

A #Russian aircraft shot down by #Ukrainian air defenses falls on residential areas in #Kyiv. pic.twitter.com/kNR9yFwSGv

— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022

04:20 - Americký herec a režisér Sean Penn je na Ukrajině, kde natáčí dokument o ruské invazi. Ve čtvrtek to oznámila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Držitel dvou Oscarů podle ní prokazuje větší odvahu než řada západních politiků.

This is the sky above Kyiv. pic.twitter.com/Is0frVlatP

— Justin Ling (@Justin_Ling) February 25, 2022

04:13 - Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že jeho čtvrteční telefonát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem byl upřímný a rychlý. Macron vyzval šéfa Kremlu k zastavení vojenských operací na Ukrajině, protože jej o to požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, kterému se s Putinem nepodařilo spojit, píše agentura Reuters. Macron míní, že by bylo užitečné "ponechat otevřenou cestu" k dialogu s Moskvou, aby zastavila svou ofenzivu na Ukrajině. "Myslím, že je mou odpovědností... při odsuzování, sankcionování a pokračování v jednání ponechat tuto cestu otevřenou, abychom v den, kdy budou splněny podmínky, mohli dosáhnout zastavení nepřátelských akcí," citovala francouzského prezidenta agentura AFP.

04:08 - Kyjevem dnes nad ránem otřásly dva silné výbuchy. Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka se jednalo o ruské střely s plochou dráhou letu či balistické rakety, informovala agentura Unian. Podobné exploze byly podle ukrajinských představitelů, na něž se odkazuje agentura Reuters, slyšet ve městě Brovary nedaleko metropole také ve čtvrtek ráno, když Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Střela s plochou dráhou letu tam zabila šest lidí.

03:25 - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v noci na dnešek shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Postihy mají omezit ruský přístup ke kapitálu, míří na energetiku, dopravu či obchod. Zasáhnou také 70 procent ruského bankovního trhu, řekla po skončení více než šestihodinové schůzky předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

03:13 - Spojené státy předloží na dnešním mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN rezoluci, která "co nejdůrazněji" odsuzuje ruskou invazi na Ukrajinu, potvrzuje územní celistvost Ukrajiny a vyzývá k návratu k takzvaným minským dohodám, jejichž cílem bylo ukončit boje na východě Ukrajiny. Požaduje také, aby se ruská vojska ze země neprodleně stáhla. Informovala o tom dnes agentura DPA, která má návrh k dispozici. Rada se sejde v New Yorku dnes ve 21:00 SEČ.

02:41 - Jak upozornil server EuroZprávy.cz, web ruské státní televize Russia Today se stal terčem kybernetického útoku, který jej dočasně vyřadil z provozu. Přihlásila se k němu hackerská skupina Anonymous, která v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu vyhlásila Rusku kybernetickou válku. Napadla také řadu vládních webů.

02:33 - Na 200 ruských výsadkářů se pokusilo obsadit leteckou základnu Hostomel západně od Kyjeva. Ukrajinské armádě se podařilo důležitou základnu dobýt zpět, tvrdí generální štáb. Boje pokračovaly až do čtvrtečního večera.

02:27 - Invazní vojska se snaží vytvořit koridor mezi separatistickými regiony v Donbasu a anektovaným poloostrovem Krym. Pozemního spojení chtějí dosáhnout také se separatistickým Podněstřím v Moldavsku. Boje se vedou o jihoukrajinské město Cherson.

02:09 - Nový Zéland v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu oznámil cílený zákaz vstupu ruským činitelům a zákaz obchodu s ruskými vojenskými a bezpečnostními složkami. Japonsko a Austrálie sdělily, že své sankce vůči Rusku posílí. Informovala o tom agentura Reuters. Ruská armáda ve čtvrtek ráno zahájila rozsáhlý letecký, námořní i pozemní útok na Ukrajinu. Nové sankce proti Rusku ve čtvrtek oznámily Spojené státy, EU či Kanada.

02:02 - Cílem ruské invaze na Ukrajinu je Kyjev, uvedl ve čtvrtek pozdě večer ukrajinský generální štáb. Hranice podle něj překročily již dvě třetiny z nashromážděných ruských vojsk.

01:38 - Den po zahájení ruského útoku na Ukrajinu se dnes na dálku spojí prezidenti a premiéři zemí Severoatlantické aliance, aby probrali možnosti dalšího posilování jednotek zejména na východním křídle NATO. Státy Evropské unie by zase měly doladit podrobnosti a definitivně schválit dosud nejtvrdší balík sankcí mířících na ruskou ekonomiku.

00:56 - Ukrajina zůstala sama v boji proti ruské armádě, uvedl prezident země Volodymyr Zelenskyj. Řekl také, že nehodlá opustit Ukrajinu, ačkoliv jej a jeho rodinu považuje Rusko za prvořadý cíl. Podle něj do metropole Kyjeva vstoupili ruští diverzanti. "Kdo je připraven s námi bojovat? Nikoho nevidím. Kdo je připraven poskytnout Ukrajině záruku členství v NATO? Všichni se bojí," citoval dnes server RBK Ukrajina ze Zelenského nejnovějšího videoprojevu. "My se ničeho nebojíme, nebojíme se Ruska," dodal ukrajinský prezident s tím, že je ochoten jednat i o neutrálním statusu Ukrajiny. Současně však vyjádřil pochyby, že by se Ukrajině v takovém případě dostalo bezpečnostních záruk.

00:38 - Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišlo o život 137 ukrajinských občanů, vojáků i civilistů. Dalších 316 Ukrajinců bylo zraněno. V projevu krátce před čtvrteční půlnocí to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruská armáda dnes ráno zahájila rozsáhlý letecký, námořní i pozemní útok na Ukrajinu.

00:25 - Brazilský prezident Jair Bolsonaro ve čtvrtek odvolal svého viceprezidenta Hamiltona Mouraa, který krátce předtím odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. Podle Bolsonara přísluší pouze hlavě státu hovořit o současném konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, informovala agentura Reuters.

00:07 - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli ruské invazi na Ukrajinu podepsal dekret vyhlašující všeobecnou mobilizaci, informuje Interfax-Ukrajina. Mobilizace se podle ní "bude realizovat 90 dnů počínaje dnem nabytí účinnosti výnosu".

23:55 - Ruský prezident Vladimir Putin dnes v telefonátu se svým francouzským protějškem poskytl Emmanuelu Macronovi "vyčerpávající vysvětlení příčin a okolností" svého rozhodnutí podniknout speciální vojenskou operaci na Ukrajině, oznámila agentura TASS s odvoláním na komuniké Kremlu. Podle Elysejského paláce Macron vyzval Putina, aby okamžitě ukončil ruský útok. Americký prezident Joe Biden na tiskové konferenci uvedl, že rozhovor s Putinem v tuto chvíli neplánuje.

23:35 - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli ruské invazi na Ukrajinu podepsal dekret vyhlašující všeobecnou mobilizaci, informuje Interfax-Ukrajina. Mobilizace se podle ní "bude realizovat 90 dnů počínaje dnem nabytí účinnosti výnosu".

23:21 - Íránský prezident Ebráhím Raísí dnes v telefonátu svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi řekl, že považuje rozšiřování NATO na východ za "vážnou hrozbu" pro bezpečnost a stabilitu regionu. Zároveň vyjádřil naději, že ruský vpád na Ukrajinu "bude přínosem" pro obyvatele. S odkazem na íránská média o tom píše agentura Reuters.

23:08 - Ruská invaze na Ukrajinu šokovala bývalé sovětské satelity ve střední a východní Evropě a vyvolala silné odsudky i ze strany nejvíce prokremelských politiků v regionu. Píše to agentura AP, která poukazuje na vyjádření lídrů v Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a také na dnešní slova českého prezidenta Miloše Zemana.

22:27 - Po dnešním ruském útoku na Ukrajinu muselo opustit svůj domov zhruba 100.000 lidí a několik tisíc jich odešlo do sousedních zemí, hlavně do Moldavska a Rumunska. Agentuře Reuters to sdělila mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym, je na Ukrajině stále mimo svůj domov zhruba 1,4 milionu lidí. Agentury OSN varují před vážnou humanitární krizí v zemi.

21:52 - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Postihy podle závěrů dnešního summitu míří na finanční a bankovní sektor, energetiku, dopravu i obchod. Zasáhnou také další ruské představitele.

21:50 - Americké ministerstvo obrany vyšle do Německa dalších přibližně 7000 vojáků v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. S odvoláním na vysoce postaveného činitele Pentagonu o tom dnes informovala agentura AFP. Cílem nasazení vojenských jednotek, které se má uskutečnit v nejbližších dnech, je podle něj ujistit alianční spojence, odradit Rusko od útoku a pomoci v regionu.

21:45 - Moldavský parlament dnes schválil vyhlášení výjimečného stavu v zemi v souvislosti s agresí, kterou dnes zahájilo Rusko vůči Ukrajině. Moldavsko kvůli bojům v sousední zemi už uzavřelo svůj vzdušný prostor. Prezidentka Maai Sanduová dala najevo, že Moldavsko přijme ukrajinské uprchlíky.

21:17 - Čeští a moravští biskupové odsoudili ruskou agresi na Ukrajinu a vyjadřují svou plnou podporu Ukrajině. Při nedělních bohoslužbách budou vyzývat k modlitbám za Ukrajinu a vyhlašují kostelní sbírku, která bude tuto neděli věnována na pomoc Ukrajině. V tiskové zprávě to dnes uvedla Česká biskupská konference.

21:08 - Ruský útok na ukrajinské území odsuzují lidé napříč kulturní a uměleckou scénou v České republice a vyjadřují symbolickou podporu ukrajinskému národu. K budovám, na kterých vlaje ukrajinská vlajka, se přidávají další divadla a instituce. Invazi odsoudil po mnoha představitelích českého státu i ministr kultury Martin Baxa (ODS), orchestr Národního divadla dnes zahrál na piazzettě u Nové scény ukrajinskou hymnu.

20:57 - Rusko se bude moci zúčastnit letošního ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize, přestože dnes zahájilo invazi na sousední Ukrajinu. Organizátoři uvedli, že se jedná o kulturní, nikoli politickou akci. Na květnovou událost, která se má konat v italském Turíně, tak dostanou pozvánku Ukrajina i Rusko, informoval server BBC News.

20:22 - Joe Biden oznámil "silné" ekonomické sankce proti Rusku poté, co podle jeho slov zahájilo brutální útok na ukrajinský lid. Cílem Spojených států a jejich spojenců je omezit schopnost Ruska účastnit se globální ekonomiky a odstřihnout jej od velké části dovozů vyspělých technologií, uvedl americký prezident. Nové sankce byly vypracované ve snaze maximalizovat dlouhodobý dopad na Rusko a týkají se mimo jiné dalších ruských bank včetně VTB. "(Ruský prezident Vladimir) Putin je agresor. Putin si tuhle válku vybral," prohlásil Biden při vystoupení v Bílém domě. Podle něj šéf Kremlu celé měsíce plánoval útok na Ukrajinu, odmítl diplomacii a nyní za to musí zaplatit.

20:13 - Kanada ruší stávající licence pro vývoz zboží do Ruska a zastavuje vydávání nových, oznámil dnes kanadský premiér Justin Trudeau v projevu o novém balíku sankcí souvisejícím s vývojem kolem Ukrajiny. Sankce se nově dotknou několika desítek ruských osob a společností včetně významných bank nebo členů ruské vlády, uvedl premiér. "Uvalujeme další, tvrdé sankce. Tyto sankce dopadnou na 58 jednotlivců a entit, včetně zástupců ruských elit a jejich rodinných příslušníků," uvedl Trudeau. "Také uvalíme sankce na členy ruské bezpečnostní rady včetně ministra obrany, ministra financí a ministra spravedlnosti," pokračoval.

20:04 - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes večer chystají schválit bezprecedentní balík sankcí proti Rusku a také vyzvat k přípravě postihů vůči Bělorusku, z jehož území ruská armáda rovněž podniká útoky na Ukrajinu. Vyplývá to z návrhu závěrů summitu, které by lídři měli během večera schválit. Belgický premiér Alexander De Croo krátce před jednáním prohlásil, že šéfové unijních států jsou jednotní a tvrdé sankce schválí bez velké debaty.

19:55 - Ruské ozbrojené síly splnily úkoly stanovené na dnešek pro "speciální vojenskou operaci" na Ukrajině. Podle agentury TASS to večer prohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov. Rusko dnes časně ráno zahájilo rozsáhlou vojenskou invazi na Ukrajinu a jeho postup vyvolal odpor a kritiku v řadě zemí, jež ohlašují protiruské sankce.

19:42 - Ukrajinská armáda zastavila po ruské invazi v přístavech obchodní námořní dopravu. Informovala o tom dnes kancelář prezidenta Volodymyra Zelenského. To vyvolalo obavy z přerušení dodávek předních vývozců obilí a olejnatých semen, napsala agentura Reuters. Ceny pšenice na komoditní burze v Chicagu vystoupaly nejvýše za devět a půl roku, v Evropě cena termínového kontraktu na pšenici vystoupala na rekordní maximum.

19:35 - Británie v dnešní odpovědi na ruský útok na Ukrajinu oznámila dosud největší balík protiruských sankcí. Zasáhne více než 100 jedinců a subjektů, mezi nimi bývalého zetě ruského prezidenta Vladimira Putina a několik oligarchů. Londýn zároveň zmrazí aktiva ruských bank a vyřadí je z britského finančního systému. V plánu je příprava zákonů, které omezí finanční a exportní styky s Ruskem, oznámil britský premiér Boris Johnson v parlamentu.

19:02 - Odpovědnost za ruský útok nese prezident Vladimir Putin a nikoli Rusové. Dnes večer to v projevu k občanům Německa prohlásil německý kancléř Olaf Scholz s tím, že Moskva za invazi zaplatí vysokou cenu. Řekl rovněž, že evropští a američtí spojenci všemi prostředky zabrání rozšíření vojenského konfliktu do dalších států Evropy. "Jen dvě hodiny letu z Berlína nyní sedí rodiny v leteckých krytech, děti, ženy a muži se bojí o své životy," řekl Scholz, který vyjádřil Ukrajině plnou solidaritu. "Putin nevyhraje," uvedl.

18:53 - Ruští vojáci obsadili odstavenou jadernou elektrárnu, uvedl podle agentury Interfax-Ukrajina poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Černobyl, kde se na jaře 1986 odehrála bezprecedentní jaderná katastrofa, leží u hranic s Běloruskem, asi 100 kilometrů od Kyjeva. O vstupu ruských vojsk z Běloruska do černobylské zóny dříve informoval podle Interfax-Ukrajina poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko, podle kterého hrozí rozptýlení radioaktivního prachu i do zemí Evropské unie, pokud dělostřelecká palba zasáhne úložiště nebezpečných radioaktivních odpadů.

18:44 - Na pražském Václavském náměstí se v podvečer sešly stovky lidí, aby protestovaly proti ruské invazi na Ukrajinu. Demonstraci Praha stojí za Ukrajinou! pořádá česká a ukrajinská komunita s podporou hnutí Milion chvilek. Zhruba stovka lidí už protestovala proti invazi brzy odpoledne, lidé se sešli i u ruské ambasády v Korunovační ulici. Ruská armáda zahájila dnes ráno letecký i pozemní útok na Ukrajinu.

18:31 - Británie v odpovědi ruského útoku na Ukrajinu dnes oznámila dosud největší balík protiruských sankcí. Zasáhne více než 100 jedinců a subjektů, mezi nimi bývalého zetě ruského prezidenta Vladimira Putina a několik oligarchů. Londýn zároveň zmrazí aktiva ruských bank a vyřadí je z britského finančního systému. V plánu je příprava zákonů, které omezí finanční a exportní styky s Ruskem, oznámil britský premiér Boris Johnson v parlamentu.

18:00 - Ruští miliardáři přišli kvůli vojenské operaci na Ukrajině během jediného dne o téměř 40 miliard dolarů (893 miliard Kč). Napsal to dnes server ruskojazyčné verze časopisu Forbes v souvislosti s agresí vůči Ukrajině, kterou ráno na pokyn prezidenta Vladimira Putina zahájila ruská vojska. "Propad hodnoty majetku největších ruských podnikatelů následoval po pádu akciového trhu po zahájení ruské vojenské operace na Ukrajině. O nejvíc přišel i přes prudký růst cen ropy spolumajitel Lukoilu Vagit Alekperov. Jeho majetek se ztenčil o více než pět miliard dolarů," napsal Forbes.

17:52 - Senát se kvůli ruské agresi proti Ukrajině sejde v pátek ráno, aby deklaroval svou podporu Ukrajině a odsoudil útok diktátorského režimu Vladimira Putina. Je třeba, aby celý demokratický svět Rusko izoloval, uvedl předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS). Stanovisko Senátu má být přijato ve shodě se Sněmovnou, která zasedala dnes, a obsahovat aktuální vývoj a sankce, o nichž se rozhodne v rámci EU.

17:43 - Na pražském Václavském náměstí se v podvečer sešly stovky lidí, aby protestovaly proti ruské invazi na Ukrajinu. Demonstraci Praha stojí za Ukrajinou! pořádá česká a ukrajinská komunita s podporou hnutí Milion chvilek. Zhruba stovka lidí už protestovala proti invazi brzy odpoledne, lidé se sešli i u ruské ambasády v Korunovační ulici. Ruská armáda zahájila dnes ráno letecký i pozemní útok na Ukrajinu.

17:35 - Česká, švédská a polská fotbalová asociace ve společném prohlášení vyzvaly mezinárodní federaci FIFA a evropskou unii UEFA k tomu, aby přesunuly březnové zápasy kvalifikace play off o mistrovství světa z Ruska. Uvedly to v reakci na dnešní vojenský útok Ruska proti Ukrajině.

16:56 - Napadení Ukrajiny Ruskem je podle bývalého prezidenta Václava Klause neakceptovatelné a je třeba ho odsoudit. Očekával rozumné chování Ruska, útok podle něj změnil svět. Vyjádřil smutek z lidského neštěstí, které je důsledkem ruského útoku. Klaus to uvedl společně se svými spolupracovníky z Institutu Václava Klause v dnešním prohlášení. ČTK ho poskytl Petr Macinka. "Radikální zvrat, který nastal dnes ráno, nás nejen překvapil, ale i šokoval. Napadení suverénní země je neakceptovatelné a je potřeba jej odsoudit," uvedl Klaus se svými spolupracovníky. "Očekávali jsme rozumné chování Ruska, bohužel k němu nedošlo. Je nám smutno z lidského neštěstí, bolesti a utrpení, ke kterému dochází při násilném proniknutí ruské armády na ukrajinské území," dodali. Vyjádřili také lítost nad tím, že nebyly využity všechny možnosti mírového řešení sporu. Ukrajinu označily "do značné míry" za tragickou oběť tohoto sporu.

16:39 - Rusko napadlo zemi, která je partnerem a s níž má Česko historické vazby, řekl dnes na mimořádné schůzi Sněmovny Petr Fiala (ODS) k ruské vojenské agresi vůči Ukrajině. V jejím úvodu zazněla ukrajinská hymna. Ukrajinského velvyslance v Praze Jevhena Perebyjnise uvítali poslanci potleskem vestoje. Premiér se opět vyslovil pro co nejtvrdší protiruské sankce. "Další kroky musí být rychlé, účinné a tvrdé, jedině tak to může fungovat a jedině tak můžeme přispět k tomu, aby se ruská agrese zastavila," řekl Fiala. Poděkoval za konstruktivní přístup prezidentu Miloši Zemanovi i sněmovní opozici.

16:35 - Ministerstvo vnitra dostalo za poslední den 104 nabídek ubytování pro případné ukrajinské uprchlíky. Nyní je ověřuje. Pak je zařadí do svého plánu pomoci. Novinářům to po jednání krizového štábu ministerstva vnitra řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Podle něj příbuzní lidí z Ukrajiny, kteří už v Česku jsou, mohou přijet bez překážek jen s cestovním pasem.

16:14 - Americké akcie zahájily dnešní obchodování výrazným poklesem, hlavní indexy odepisovaly přes dvě procenta. Později ale ztráty zmírnily. Trh reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu, obdobně oslabily také akcie v Evropě. Index Nasdaq Composite od svého maxima odepsal už celkem přes 20 procent, čímž se dostal do takzvaného medvědího trhu.

16:10 - Samospráva na Slovensku nabídla ubytovací kapacity pro případ uprchlické vlny z Ukrajiny, na kterou zaútočila ruská armáda. Zástupci dvou slovenských krajů, jež sousedí s Ukrajinou, ohlásili, že mají k dispozici několik tisíc lůžek. Pomoc slíbily také univerzity. Slovenská policie dnes uvedla, že provoz na hraničních přechodech s Ukrajinou se neliší od běžné situace ke konci týdne. Média naopak informovala o dlouhých kolonách vozidel na ukrajinské straně společné hranice.

16:04 - Tak velký zájem o jiné než české vlajky brněnská firma Alerion dosud nezažila. Během středy a dneška lidé vykoupili veškeré zásoby ukrajinských zástav od největších až po nejmenší včetně samolepek. A v e-shopu jsou další objednávky, přestože je u ukrajinských vlajek poznámka, že nejsou skladem, řekla ČTK pracovnice firmy Martina Šilhanová. Zásoby podle ní budou doplněné do týdne až 14 dnů a očekává, že práce bude v těchto dnech více než obvykle. "Prodali jsme za ty dva dny stovky kusů, lidé brali všechny velikosti i samolepky. Ale materiálu na výrobu máme dost a máme své dílny, takže vlajky určitě v dalších dnech zase budou k dostání," uvedla Šilhanová. Mezi zájemci jsou jak veřejné instituce, tak firmy i občané, kteří chtějí vyjádřit podporu Ukrajině, na niž dnes zaútočila ruská armáda. Vlajky se objevují na domech, v oknech, lidé si dávají na klopu stužky v ukrajinských barvách. Kvůli obrovskému zájmu o ukrajinské vlajky pracovníci firmy volali řadě zákazníků, u nichž jim končí termín dodání objednávek, aby jim situaci vysvětlili.

15:41 - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský pokládá rozpoutání války na Ukrajině za tak hrubé porušení všech norem mezinárodního práva, že by bylo na místě postavit ruského prezidenta Vladimira Putina před mezinárodní tribunál. Zmínil také možnost vydat na Putina evropský zatýkací rozkaz a pozastavit členství Ruska v mezinárodních institucích. Rychetský to dnes uvedl na dotaz ČTK.

15:36 - Útok ruských vojenských sil na Ukrajinu dnes vedl k výraznému růstu cen ropy a plynu, propadem na něj pak zareagovaly akciové trhy. Tranzit ruského zemního plynu přes Ukrajinu dál do Evropy ale podle ranního sdělení ruské plynárenské společnosti Gazprom pokračuje bez omezení. Invaze a způsob, jakým na ni svět zareaguje, by podle analytiků mohly mít dalekosáhlé dopady na evropskou ekonomiku, a to od růstu nákladů na energii a potraviny až po ekonomické sankce, které ovlivní zahraniční obchod a investice.

15:22 - Diecézní charita Brno se připravuje na přijetí uprchlíků z Ukrajiny, kterou napadlo Rusko, a přijímá nabídky pomoci na krizové lince. Telefonní čísla jsou 516 410 668 nebo 737 234 078, uvedl v tiskové zprávě ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman. Linky jsou k dispozici nonstop. Ruský útok na Ukrajinu vnímá charita jako hrubý zásah do autonomní suverenity země.

15:15 - Případný výpadek ropných dodávek by Česká republika podle analytiků, které dnes ČTK oslovila, zvládla nahradit. Zcela pokrýt eventuální ztrátu ruského plynu by ale nyní nebylo možné. Tok plynu a ropy se zatím v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu nezastavil. Soukromé firmy, které vlastní plyn v zásobnících, i premiér Petr Fiala (ODS) dnes občany ubezpečili, že situaci neustále sledují a případné narušení dodávek jsou připraveni řešit.

14:59 - Hrozí nebezpečí ruského výsadku ve vládní čtvrti v centru Kyjeva s cílem zajmout vedení země, řekl podle agentury Interfax-Ukrajina poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Bojuje se podle něj nyní v Hostomelu, který leží severozápadně od metropole a kde se nachází důležité letiště, využívané i leteckým výrobcem Antonov.

14:56 - Válečný konflikt na Ukrajině by mohl některým českým exportním firmám závislým na trzích Ruska a Ukrajiny způsobit až existenční problémy. Výrazné problémy se dají čekat na straně dovozu, a to především u železné rudy z Ukrajiny a Ruska. Průmysl zasáhne pravděpodobné zdražení plynu a ropy. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

14:52 - Ukrajinci žijící v Česku mohou počítat kvůli invazi Ruska na Ukrajinu s případným prodloužením povolení k pobytu, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po dnešním mimořádném jednání Bezpečnostní rady státu. Uvedl, že jich je na 60.000. Česko má podle něho připraveny plány na přijetí vysokých tisíců uprchlíků, upřesnit číslo nechtěl. Aktuálně zřejmě budou přicházet Ukrajinci, kteří už v ČR mají zázemí, řekl.

14:39 - Česká republika pozastaví příjem vízových žádostí ruských občanů na všech zastupitelských úřadech s výjimkou humanitárních případů. Na tiskové konferenci po dnešním mimořádném jednání Bezpečnostní rady státu v souvislostí s invazí Ruska na Ukrajinu to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Česká republika také odvolává souhlas s provozem generálních konzulátů Ruska v Karlových Varech a Brně. Zároveň pozastavuje provoz českých generálních konzulátů v Petrohradě a Jekatěrinburgu. Ministerstvo zahraničí povolá na konzultace české velvyslance v Rusku a Bělorusku, doplnil ministerský předseda.

14:33 - Ruský útok na Ukrajinu a způsob, jakým svět na tuto invazi zareaguje, by mohl mít dalekosáhlé dopady na evropskou ekonomiku - od růstu cen energií a potravin až po ekonomické sankce, které zasáhnou zahraniční obchod a investice. Dopady ukrajinské krize tak ovlivní rychlost, s jakou se evropská ekonomika zotaví z útlumu, který způsobila pandemie covidu-19, upozorňují analytici.

14:26 - Ministerstvo obrany zvažuje možnost poskytnutí kapacit vojenského zdravotnictví, pokud by to bylo potřeba. Po jednání Bezpečnostní rady státu to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Česká armáda je podle ní připravena na všechny scénáře vývoje. Uvedla, že ministerstvo obrany průběžně vyhodnocuje všechny dostupné informace, a to i z hlediska státních podniků nebo podřízených organizací.

14:18 - Česko je připraveno na výpadky dodávek surovin, jako jsou ropa či zemní plyn, řekl po dnešním zasedání Bezpečnostní rady státu (BRS) premiér Petr Fiala (ODS). Země má dostatečné zásoby a na unijní úrovni existují dohody se třetími zeměmi, jak dodávky z Ruska nahradit, doplnil. Fiala stejně jako ve svém dopoledním vystoupení ubezpečil, že aktuálně v souvislosti s vpádem ruských vojsk na Ukrajinu neexistují signály o bezprostřední hrozbě pro Česko a jeho občany.

14:15 - Česká republika pozastaví příjem vízových žádostí ruských občanů na všech zastupitelských úřadech s výjimkou humanitárních případů. Na tiskové konferenci po dnešním mimořádném jednání Bezpečnostní rady státu v souvislostí s invazí Ruska na Ukrajinu to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Česká republika také odvolává souhlas s provozem generálních konzulátů Ruska v Karlových Varech a Brně. Zároveň pozastavuje provoz českých generálních konzulátů v Petrohradě a Jekatěrinburgu. Ministerstvo zahraničí si pozve na konzultace české velvyslance v Rusku a Bělorusku, doplnil ministerský předseda.

14:04 - Ukrajinská armáda svádí těžké boje s ruskými silami u vojenského letiště Hostomel, které se nachází jen asi 30 kilometrů od Kyjeva. Podle agentury Reuters to uvedl poradce kanceláře ukrajinského prezidenta. Ukrajinské úřady se obávají, že by v oblasti mohli být letecky vysazeni ruští vojáci, kteří by se poté mohli pokusit proniknout do vládní čtvrti v Kyjevě, poznamenala agentura.

13:57 - Zeman se v pátek zúčastní videokonference zemí NATO, pozval na ni i premiéra Petra Fialu (ODS). Domnívá se, že i když se v některých názorech, třeba na rozpočet, liší, v takto vážné situaci je potřeba postupovat naprosto jednotně. "Věřím, že se situace uklidní, nikoli však zbabělým kompromisem, ale rozhodnou reakcí proti agresorovi. Hluboce lituji, že k tomu dochází, ale musíme se chovat jako stateční lidé, kteří si nenechají agresi ve vlastním zájmu líbit," dodal.

13:49 - Skupina ČEZ nechce komentovat, jak ruská invaze na Ukrajinu ovlivní tendr na dodavatele paliva pro jadernou elektrárnu Temelín. Většina paliva, které teď Temelín používá, je z ruské firmy Tvel. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Invaze neovlivní výrobu ani export strojů ve firmě Kovosvit v Sezimově Ústí, která má ruské majitele, sdělila firma na dotaz ČTK. Jindřichohradecká likérka Fruko - Schulz, která patří ruské skupině Ladoga, věří, že na obchodování nebude mít invaze vliv.

13:36 - Ruský prezident Vladimir Putin chce vpádem armády na Ukrajinu zvrátit prozápadní směřování země a zajistit si nad ní kontrolu, shodli se experti, které oslovila ČTK a Česká televize (ČT). Rusko podle nich nutně nemusí usilovat o okupaci celé Ukrajiny, chce ale vyvolat rozsáhlou krizi a změnit vládu v Kyjevě. Putin je nevyzpytatelný a schopný přistoupit i k demonstraci jaderných schopností Ruska, varovali.

13:19 - Litevský prezident Gitanas Nauséda dnes v reakci na ruský útok na Ukrajinu vyhlásil nouzový stav. Pobaltská země, která je členem EU a NATO, posílí ochranu hranic, informovala agentura Reuters. Nouzový stav v Litvě, jež hraničí s Běloruskem a s ruskou enklávou Kalinigradem, bude platit ode dneška dva týdny, tedy do 10. března. Vojáci litevské armády budu rozmístěni podél hranic kvůli "možným provokacím v souvislosti se soustředěním velkého množství ozbrojených sil v Rusku a Bělorusku," prohlásil prezident Nauséda.

13:17 - Brno poskytne 10 milionů korun na pomoc Ukrajině, kterou napadlo Rusko. ČTK to dnes po mimořádném jednání rady města řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Podle ní město kromě vyčlenění bytů pro případný příchod Ukrajinců prověří, zda by bylo možné umístění také v rekreačních areálech městských firem. Kromě toho městské nemocnice nabídnou Ukrajině léky a zdravotnickou péči ve svých areálech, pokud by se Ukrajincům nedostala v jejich zemi.

13:00 - Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) dnes jednal se zvláštním zmocněncem ministerstva zahraničí pro otázky energetické bezpečnosti Václavem Bartuškou. Snížení závislosti na ruském plynu a ropě bude podle Beka prioritou českého předsednictví v Radě Evropské unie, které nastane v druhé polovině roku.

12:56 - Známý kritik Kremlu Michail Chodorkovskij vyzdvihl na twitteru, že ruský útok na Ukrajinu odsoudil český prezident Miloš Zeman, který je přitom spojován s proruskou pozicí. Chodorkovskij označil ruskou vojenskou akci na Ukrajině za zločin podle ruského práva.

12:47 - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie chtějí na dnešním večerním summitu schválit nové sankce, které budou mít pro Rusko masivní následky. Shodli se na tom ve společném prohlášení, v němž odsoudili ruskou agresi na Ukrajině a vyzvali k jejímu okamžitému ukončení. Země EU jsou také podle nich okamžitě připraveny poskytnout humanitární pomoc lidem na Ukrajině a napadenou zemi dále podporovat politicky a finančně.

12:38 - Délka ruské vojenské operace na Ukrajině bude závist na tom, jak se bude vyvíjet, v ideálním případě by měl ruský útok "vyčistit zemi od nacistů" a neutralizovat vojenský potenciál Kyjeva, prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury Reuters. Kremelský mluvčí dále sdělil, že nikdo nemluví o okupaci Ukrajiny a je prý podle něj "nepřijatelné" používat tento výraz k popisu kontextu ruské vojenské operace.

12:25 - Izrael dnes odsoudil ruský útok na Ukrajinu a vyzval velmoci k rychlému vyřešení krize. Podle agentur je to první izraelská kritická reakce na počínání Ruska na Ukrajině a na uznání nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny. Podle íránské diplomacie jsou příčinou války na Ukrajině provokace NATO.

12:17 - Eskalace konfliktu na Ukrajině způsobí v krátkodobém horizontu především zdražení řady komodit, především ropy, zemního plyny, ale například i pšenice. To následně způsobí zdražení potravin a energií, tedy další růst inflace. Celkově se tak ekonomika dočasně ocitne ve stagflačním vývoji, kdy zároveň roste inflace a brzdí ekonomický růst. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK. Ekonomové zároveň upozornili, že dlouhodobější dopad zatím nelze přesně určit především s ohledem na to, že není známá podoba nových sankcí proti Rusku. O těch rozhodnou představitelé EU dnes večer.

12:14 - Ukrajinští pohraničníci nekladou odpor postupujícím ruským vojákům, uvedlo podle agentury RIA Novosti ruské ministerstvo obrany. Rusku se podle něj také podařilo potlačit ukrajinské systémy protivzdušné obrany a vyřadit z provozu vojenskou infrastrukturu na leteckých základnách.

12:10 - Severoatlantická aliance přijme v reakci na ruský útok proti Ukrajině další kroky k obraně svých členů. Shodli se na tom dnes na mimořádném zasedání velvyslanci aliančních zemí, kteří zároveň vyzvali Rusko k ukončení vojenské akce. Počínání Moskvy podle nich ohrožuje bezpečnost v Evropě a NATO je jednotně připraveno bránit své členy. 

12:02 - Evropská unie zatím asi nepodnikne kroky k tomu, aby odpojila Rusko od mezinárodního platebního systému SWIFT. Agentuře Reuters to dnes sdělili nejmenovaní evropští diplomaté. EU nyní pracuje na novém balíku sankcí vůči Rusku za jeho útok na sousední Ukrajinu. Pokud by Rusko nemohlo SWIFT vůbec používat, mělo by to zřejmě na jeho ekonomiku devastující dopady.

11:53 - Ruské akcie dnes dopoledne oslabily téměř o 50 procent a na rekordním minimum se ocitl ruský rubl. Investoři se ruských aktiv hromadně zbavují kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu a kvůli dopadům, který tento krok bude mít na evropskou i globální ekonomiku. Hodnota akcií na burze v Moskvě tak spadla o více než 250 miliard dolarů (5,6 bilionu Kč).

11:44 - Po napadení Ukrajiny Ruskem jsou vztahy Ruska s Evropskou unií a USA velmi poškozené. ČTK to dnes v reakci na invazi řekla Petra Kuchyňková z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity v Brně, která se zabývá politikou Evropské unie a východních zemí a také Ruskem. Podle ní jsou kroky Ruska mimo vzorec "něco za něco" a považuje je za snahu přehodnotit historii, její výklad a vypořádání se se starými křivdami.

11:36 - Během ruského útoku na Ukrajinu zahynulo zatím přes 40 ukrajinských vojáků. Podle ruskojazyčné verze BBC to dnes oznámil poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč. Podle agentury Unian rovněž uvedl, že u východoukrajinského Charkova probíhají těžké boje, přičemž armáda odrazila tankový útok. 

11:33 - Slovensko podle premiéra Eduarda Hegera poskytne pomoc lidem, kteří prchají z Ukrajiny před válkou. Slováky předseda vlády vybídl, aby pro ně měli pochopení a soucit. Heger to řekl novinářům po jednání bezpečnostní rady státu. Slovensko-ukrajinská hranice o délce 98 kilometrů je vnější hranicí EU i schengenského prostoru volného pohybu osob.

11:28 - Kraje jsou připravené spolupracovat s vládou na řešení událostí spojených s děním na Ukrajině. Podle Asociace krajů ČR mohou být problémy vzniklé z konfliktu bezprecedentní. Česko by se mělo připravit na možnou migrační vlnu a na případnou energetickou krizi. Na zasedání zastupitelstva Jihočeského kraje to řekl předseda asociace Martin Kuba (ODS). 

11:25 - Ruský prezident Vladimir Putin se jen s Ukrajinou nespokojí, touží po obnově Sovětského svazu včetně rozhodujícího vlivu v bývalých satelitních státech, které jsou dnes v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Dnes to napsal německý list Die Welt. Magazín Der Spiegel zase poukázal na ironii, kdy se Rada bezpečnosti OSN sešla k mimořádnému jednání o zachování míru, zatímco ruská armáda napadla Ukrajinu.

11:22 - Rusko se dopouští zločinu proti míru, jeho útok na Ukrajinu je třeba důsledně odsoudit, a to i činy. V televizním projevu to dnes uvedl prezident Miloš Zeman. Podle prezidenta je na čase sáhnout k výrazně důraznějším sankcím proti Rusku, než byly plánovány. Omezen by měl být bankovní styk, uvedl. Dodal, že šílence je třeba izolovat, a vyzval k odstřihnutí Ruska od platebního systému SWIFT.

11:20 - Za chladně promyšlený a ničím nevyprovokovaný útok dnes označil expremiér a předseda ANO Andrej Babiš invazi Ruska na Ukrajinu. Podpořil kroky vlády, vyzval ji ale k úpravě rozpočtu kvůli posílení obranyschopnosti. Česko by mělo pomoci Ukrajině ve spolupráci s ostatními zeměmi v EU a NATO finančně a humanitárně, nikoliv ale vysláním vojáků, uvedl Babiš po jednání stínové vlády svého opozičního hnutí.

11:11 - Ukrajina přerušuje diplomatické vztahy s Ruskem, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté, co ruská vojska ráno napadla jeho zemi. Podle ukrajinské hlavy státu utrpěl nepřítel vážné ztráty. Prezident dále podle agentury Reuters vyzval všechny Ukrajince, kteří jsou připraveni bránit vlast před ruskými silami, aby se přihlásili - slíbil zbraně všem, kdo o ně stojí. Zelenskyj také apeloval na občany, aby darovali krev.

10:58 - Ruská opoziční aktivistka Marina Litvinovičová vyzvala na dnešní večer k protestům v ruských městech proti vojenskému útoku Ruska na Ukrajinu, informuje Reuters. Více než 100 regionálních poslanců z ruských regionů podepsalo otevřený dopis adresovaný občanům Ruské federace, ve kterém odsuzují "speciální vojenskou operaci" proti Ukrajině, kterou ráno zahájil prezident Vladimir Putin, píše nezávislý ruský list Novaja Gazeta.

10:46 - Eskalace konfliktu na Ukrajině povede ke zvýšení inflace v ČR. Důvodem bude růst cen ropy a plynu, dále nárůst cen obilovin a potravin a odchod investorů více na západ. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu. Zvýšení ceny ropy se projeví v peněženkách občanů nejen vyššími cenami pohonných hmot na benzinových stanicích, ale i zvýšením cen dalšího zboží, jehož producenti si zvýšené náklady promítnou do cen, a vyššími cenami za vytápění, řekl dnes ČTK analytik Portu Filip Louženský.

10:42 - Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko navrhl zprostředkovat přímá jednání mezi Ukrajinou a Ruskem v Minsku. Informovala o tom dnes agentura Ria Novosti. Ukrajinské úřady informovaly, že ruské síly dnes napadly Ukrajinu z Ruska i Běloruska.

10:26 - Rusko po letech pracně budované stability přináší do Evropy válku, chaos a utrpení nejen nevinných ukrajinských, ale i vlastních občanů a Evropanů. Na dnešní tiskové konferenci po jednání resortního krizového štábu to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Ačkoli se Západ snažil o vyřešení situace diplomatickou a mírovou cestou, Rusko si vybralo cestu války, řekl ministr. "Jsme svědky neobhajitelné, ničím nepodložené a nevyprovokované agrese Ruska vůči Ukrajině," dodal.

10:19 - Vpád ruských vojáků na Ukrajinu nelze podle premiéra Petra Fialy (ODS) označit jinak než jako akt agrese, který nemůže zůstat bez odpovědi. Za Česko bude prosazovat co nejtvrdší sankce vůči Rusku v rámci jednotného postupu Evropské unie. Fiala v dnešním stručném vyjádření na úřadu vlády doplnil, že Česko aktuálně nemá signály o bezprostředním nebezpečí pro české občany.

10:08 - Francouzský prezident Emmanuel Macron tvrdě odsoudil napadení Ukrajiny Ruskem a vyzval k okamžitému ukončení vojenské operace. Svolal rovněž jednání bezpečnostní rady státu, napsala agentura Reuters. "Francie tvrdě odsuzuje rozhodnutí Ruska vyhlásil válku Ukrajině. Rusko musí okamžitě ukončit vojenské operace. Francie podporuje Ukrajinu. Stojí po boku Ukrajinců a spolu s partnery a spojenci koná, aby skončila válka," napsal Macron dnes ráno na twitteru.

9:57 - V Británii kvůli útoku na Ukrajinu zasedla vládní komise pro mimořádné události Cobra, po skončení jednání má premiér Boris Johnson promluvit v parlamentu. Kromě toho se Johnson připojí také k telefonické schůzce lídrů skupiny zemí G7. Podle náměstka ministerstva zahraničí Jamese Cleverlyho vláda chystá další razantní sankce proti Rusku.

9:46 - Sankce vůči Rusku, které v noci napadlo vojensky Ukrajinu, musejí být podle ukrajinského velvyslance v Praze Jevhena Perebyjnise okamžité, tvrdé a zničující. Na dnešní tiskové konferenci zmínil zejména odpojení Ruska od bankovního systému. Rusko musí být plně izolováno, uvedl. Ukrajina podle velvyslance potřebuje konkrétní dodávky zbraní, aby mohla bránit svoje území. Sankce i pomoc musí být podle něj okamžitá.

9:43 - Kvůli vpádu ruských vojáků na Ukrajinu dnes v 16:00 zasedne plénum Sněmovny. Jednání svolala z iniciativy koaličních poslanců předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), sdělila to v tiskové zprávě. Kvůli zasedání pléna patrně upraví své programy některé sněmovní výbory.

9:38 - Vedení Univerzity Karlovy důrazně odsoudilo dnešní útok Ruska na Ukrajinu. Podle rektorky školy Mileny Králíčkové jde o velmi nebezpečný krok, který ohrožuje životy obyvatel Evropy. Vyzvala akademiky v celé ČR, aby podpořili svobodnou společnost. O prohlášení vedení školy ČTK informoval Vlasta Helekalová z odboru vnějších vztahů UK.

They capture a large explosion in Ukraine as a result of a bombing during the early morning ⚠️⚡ pic.twitter.com/Bhm5v0A3os

— Middle East Paper 🇮🇷🇵🇸🇸🇾🇾🇪 (@MEPaper1090) February 24, 2022

9:31 - Ruský prezident Vladimir Putin natočil nejpozději v pondělí večer dnes zveřejněný projev, v němž informoval o začátku vojenské operace na Ukrajině. Upozornil na to nezávislý ruský informační portál Novaja gazeta.

9:26 - Ruský prezident Vladimir Putin útokem na Ukrajinu bezdůvodně zahájil válku uprostřed Evropy, Západ proto odpoví bezprecedentními sankcemi. V dnešním prohlášení to uvedla německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Moskvu vyzvala k dialogu, ke kterému není podle ní nikdy pozdě. Lambrechtová zároveň ujistila obzvláště východní členy NATO, že se na německou podporu mohou plně spolehnout.

9:15 - Podle Číny nemají zahraniční média pravdu, když ruské kroky na Ukrajině označují za invazi. Uvedlo to dnes čínské ministerstvo zahraničí. To také konstatovalo, že Rusko je nezávislá země a může činit vlastní rozhodnutí v souladu se svými zájmy.

9:07 - Autobusy z Ukrajiny do ČR jsou dnes většinou již zcela obsazené, nebo jejich nabídku dopravci neuvádí. Na další dny je u některých obsazena zhruba polovina, jiné jsou kompletně zaplněné. Vyplývá to z vyjádření dopravců, které ČTK oslovila, a z jejich veřejně přístupných rezervačních systémů.

9:05 - Česká reakce na ruský útok na Ukrajině by měla být co nejtvrdší, došlo k bezprecedentnímu útoku na suverénní zemi. ČTK a České televizi to dnes řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Očekává, že NATO nyní požádá Česko o posílení východního křídla aliance. O situaci v těchto chvílích jedná krizový štáb ministerstva obrany, zasedá na generálním štábu. Ministryně již dříve na twitteru uvedla, že Rusko porušilo mezinárodní právo a ruského prezidenta Vladimira Putina označila za banditu.

9:01 - Česká měna dnes ráno spadla k euru i dolaru na nejslabší úrovně za dva měsíce, ztrácí desítky haléřů. K euru se dostala nad 25 Kč/EUR, vůči dolaru nad 22,20 Kč/USD. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online. Koruna zřejmě reaguje na informace o vpádu ruských vojáků na Ukrajinu.

8:36 - České velvyslanectví v Kyjevě bylo dočasně uzavřeno. Na twitteru o tom dnes informovalo ministerstvo dopravy. Konzulární pomoc občanům podle resortu poskytuje generální konzulát ve Lvově. ČTK shání vyjádření ministerstva zahraničí.

Updated map: Russian attacks have now been reported in all parts of Ukraine pic.twitter.com/g8npi4BeDN

— BNO News (@BNONews) February 24, 2022

8:27 - Reakce na ruskou invazi na Ukrajinu včetně sankcí bude mít zásadní dopad na ruskou ekonomiku a technologický rozvoj, tudíž i na kvalitu života ruských občanů. Vinou svého vedení budou nuceni žít v zemi, která na dlouhou dobu ztrácí svou kredibilitu a prestiž, uvedlo v dnešním prohlášení ministerstvo zahraničí. V 10:00 vystoupí po jednání resortního krizového štábu na tiskové konferenci ministr Jan Lipavský (Piráti).

8:20 - Po ruském útoku na Ukrajinu se tvoří zácpy na výjezdu z Kyjeva, z něhož se snaží odjet jeho obyvatelé. Metropole i druhé největší ukrajinské město Charkov zavedly bezplatný vstup do stanic metra, aby je lidé mohli použít jako bombový kryt. Informovaly o tom zpravodajský portál Meduza a stanice BBC. Poradce ukrajinského ministerstva vnitra mezitím podle agentury Reuters informoval, že ostřelování a bombardování se odehrává napříč Ukrajinou.

8:12 - Ostřelování se odehrává napříč Ukrajinou, řekl podle agentury Reuters poradce ukrajinského ministerstva vnitra. Ve městě Brovary v Kyjevské oblasti byl podle něj jeden člověk zabit a další je zraněný. Ukrajinské ministerstvo vnitra už dříve informovalo o stovkách "obětí" ruského útoku z řad civilistů i vojáků, počty mrtvých nebo raněných nebyly zřejmé.

7:52 - Moskevská burza přerušila obchodování na všech trzích. Uvedla to dnes ráno na svém webu skupina MOEX, která provozuje moskevskou burzu, s tím že obnovení obchodování oznámí později. Rubl se poté, co ruský prezident Vladimir Putin nařídil ozbrojenou invazi na Ukrajinu, propadl nejníže od roku 2016.

7:44 - Evropská unie dnes připraví další sankce proti Rusku, o nichž budou večer debatovat prezidenti a premiéři členských zemí na mimořádném summitu v Bruselu. Ve společném prohlášení reagujícím na ranní ruský útok proti Ukrajině to uvedli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady Charles Michel. Oba politici ruskou agresi tvrdě odsoudili a vyzvali ke stažení jednotek z Ukrajiny.

7:39 - Prezident Miloš Zeman obdržel podrobné informace o ruské vojenské invazi na Ukrajinu. Dnes v 11:00 pronese projev k národu, oznámil ČTK a na twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček. "Pan prezident již obdržel podrobné informace o útoku na Ukrajinu, další následují dle vývoje situace," sdělil ČTK mluvčí.

7:33 - Bývalý premiér Andrej Babiš i další politici opozičního hnutí ANO odsoudili útok Ruska na Ukrajinu a podpořili Kyjev. Invazi označili za chladně promyšlenou, bezohlednou a ničím nevyprovokovanou. NATO musí posílit a Evropa musí začít brát svou obranu a bezpečnost mnohem vážněji než dosud, uvedl ráno na twitteru expremiér Babiš.

Tvrdě odsuzuji chladně promýšlený a ničím nevyprovokovaný útok Ruska na Ukrajinu. Chtěl bych také vyjádřit jasnou podporu Ukrajincům, jejich státu, vládě a nezávislosti. NATO musí posílit a Evropa musí začít brát svou obranu a bezpečnost o řád vážněji než dosud.

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) February 24, 2022

7:30 - Agentura Reuters informuje s odvoláním na ukrajinské úřady také o ostřelování ve Lvovské oblasti, která se nachází na západě Ukrajiny. Podrobnosti zatím nejsou k dispozici. Ukrajinská pohraniční stráž dříve uvedla, že ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska i Běloruska. Útok se podle ukrajinské ochrany hranic odehrává také z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

7:27 - Kvůli situaci na Ukrajině bude dnes od 7:30 jednat na ministerstvu zahraničí krizový štáb, v 8:30 bude pak bude na pracovní úrovni jednat Rada NATO na úrovni velvyslanců, řekl České televizi (ČT) ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). 

7:19 - Prezident Miloš Zeman obdržel podrobné informace o ruské vojenské invazi na Ukrajinu. K situaci se vyjádří prohlášením, Hrad nyní řeší podrobnosti. "Pan prezident již obdržel podrobné informace o útoku na Ukrajinu, další následují dle vývoje situace," uvedl mluvčí. "Pan prezident se samozřejmě vyjádří k veřejnosti s prohlášením, nyní řešíme podrobnosti," dodal.

7:13 - Ukrajinská armáda podle agentury Reuters popřela zprávu tiskové agentury Interfax, že se v Oděse na jihu Ukrajiny vylodili ruští vojáci. V hlavním městě Kyjevě, ale i ve Lvově na západě země se rozezněly sirény, informují agentura Reuters a AFP. Ukrajinská služba pro mimořádné události pak podle Reuters informovala, že blízko Kyjeva hoří sklad s municí.

7:07 - Kvůli uzavření vzdušného prostoru pro civilní lety nad Ukrajinou je zrušena dnešní letecká linka z Prahy do Oděsy s odletem v 11:40. Pražské Letiště Václava Havla ráno na twitteru oznámilo, že totéž očekává i u spoje mezi Prahou a Kyjevem, které mělo odletět v 17:35.

7:05 - Ukrajinská armáda oznámila, že v Luhanské oblasti na východě země bylo sestřeleno pět ruských letadel a jedna helikoptéra, píše agentura Reuters. Ukrajinská pohraniční stráž dříve uvedla, že ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska i Běloruska. Útok se podle ukrajinské ochrany hranic odehrává také z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

7:00 - Ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska i Běloruska, uvedla ráno ukrajinská pohraniční stráž. Hlásí útoky na pohraniční hlídky a kontrolní stanoviště s využitím dělostřelectva i těžké vojenské techniky. V tuto chvíli není zcela jasné, zda se k útoku připojily rovněž běloruské jednotky. Útok se podle ukrajinské ochrany hranic odehrává také z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

6:53 - Ruská invaze na Ukrajinu je naprosto neospravedlnitelný akt agrese vůči nezávislému státu, který nemůže zůstat bez reakce Evropské unie a NATO, napsal na twitteru premiér Petr Fiala (ODS). Na dnešních 11:00 svolal mimořádné jednání bezpečnostní rady státu, večer se v Bruselu zúčastní mimořádného jednání Evropské rady.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) svolala kvůli ruskému útoku na Ukrajinu štáb ministerstva obrany. Rusko podle ní porušilo mezinárodní právo, ruského prezidenta Vladimira Putina označila za banditu. 

6:49 - Ruský prezident Vladimir Putin si zahájením nevyprovokovaného útoku na Ukrajinu zvolil cestu krveprolití a destrukce, uvedl dnes na twitteru britský premiér Boris Johnson. Německý kancléř Olaf Scholz označil kroky Ruska za hrubé porušení mezinárodního práva a vyzval Moskvu, aby okamžitě zastavila svoje vojenské operace. Francie slíbila, že bude dál poskytovat Ukrajině ekonomickou a finanční podporu a vojenské vybavení. Ruskou invazi na Ukrajinu odsoudila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a kanadský premiér Justin Trudeau.

6:33 - Ruskou invazi na Ukrajinu dnes ráno odsoudil ministr ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Podle něj je to barbarský akt agrese, rozhodnutí Kremlu k naprosto nevyprovokovanému útoku je nepřijatelné a zcela v rozporu s mezinárodním právem, napsal Lipavský na twitteru. Podporu Ukrajině vyjádřil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

I strongly condemn the Russian invasion of Ukraine. The Kremlin's decision to launch a completely unprovoked attack is unacceptable and in contradiction to international law. Together with Allies, we will respond to this barbaric act of aggression.

— Jan Lipavský (@JanLipavsky) February 24, 2022

6:29 - Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že nepodniká žádné raketové, letecké ani dělostřelecké údery proti ukrajinským městům, napsala RIA Novosti. "Vysoce přesné zbraně vyřazují z provozu ukrajinskou vojenskou infrastrukturu, objekty protivzdušné obrany, vojenská letiště a letectvo ukrajinských ozbrojených sil," cituje agentura z prohlášení ruského resortu obrany. "Civilnímu obyvatelstvu nic nehrozí," uvedlo také ministerstvo.

6:16 - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil v zemi válečný stav, uvádí agentura Unian. Prezident uvedl, že Rusko útočí na ukrajinskou vojenskou infrastrukturu. Obyvatele vyzval, aby zůstávali doma a nepropadali panice. Předtím svolal bezpečnostní radu státu.

6:02 - Řada členů rady bezpečnosti OSN dnes ostře odsoudila vojenskou akci Ruska vůči Ukrajině, o němž členy orgánu informoval ruský velvyslanec při OSN přímo při jeho zasedání. Zástupce Ukrajiny Serhij Kyslycja vyzval Rusko k okamžitému "ukončení války", ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja na to odvětil, že se nejedná o válku, ale o "vojenskou operaci", která míří na "vojenskou juntu" v Kyjevě. 

5:49 - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj svolal zasedání bezpečnostní rady, zřejmě s cílem vyhlásit válečný stav, informuje ukrajinský portál Strana.today. Stalo se tak poté, co šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba uvedl, že Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu. 

5:44 - V ukrajinských přístavních městech Mariupol a Oděsa se dnes vylodili ruští vojáci. Informuje o tom agentura Interfax Ukrajina. Místní novináři na internetu podávají zprávy o tvrdých bojích. Interfax Ukrajina také uvedla, že část Oděsy je bez dodávek elektrického proudu.

5:34 - Ruský prezident Vladimir Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, uvedl dnes ráno na twitteru šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Napsal, že úderům čelí pokojná ukrajinská města a podtrhl, že Ukrajina se bude bránit.

Putin has just launched a full-scale invasion of Ukraine. Peaceful Ukrainian cities are under strikes. This is a war of aggression. Ukraine will defend itself and will win. The world can and must stop Putin. The time to act is now.

— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 24, 2022

5:23 - Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg vyzval Rusko, aby okamžitě ukončilo vojenskou akci na Ukrajině a respektovalo její suverenitu a územní celistvost. Útok Ruska na Ukrajinu je hrubým porušením mezinárodního práva a vážnou hrozbou pro euroatlantickou bezpečnost, řekl Stoltenberg. NATO chystá mimořádnou schůzku.

5:10 - Odpovědnost za budoucí oběti na životech a lidské utrpení leží po začátku ruské vojenské operace na Ukrajině pouze na Ruské federaci, uvedl americký prezident Joe Biden. USA a jejich spojenci na "nevyprovokovaný a neoprávněný útok ruských sil" na Ukrajinu podle něj odpoví jednotně a rozhodně.

Témata: Ruská armáda Ukrajina Rusko Armáda Ukrajina Vladimír Putin válka na Ukrajině