Sexuální výchova pro uprchlíky? Stát je musí naučit, že se nemá znásilňovat!

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

5. května 2018 9:49

Švédska vláda investuje 3,7 milionu švédských korun (necelých 9 milionů českých korun) na vzdělávání nově příchozích migrantů v oblasti sexuálního práva a sexuálního zdraví. Program je zaměřen především na nově příchozí ženské žadatelky o azyl, ale také na muže. Cílem je poučit je o sexuálních a reprodukčních právech, která platí ve Švédsku, i o společenských sexuálních normách, informovala švédská stanice SVT.

Ministryně sociálních věcí Annika Strandhällová uvedla, že spuštění programu je „mimořádně naléhavé". „Zjistili jsme, že některé ženy mezi nově příchozími pocházejí z komunit, kde existují zcela odlišné normy, zákony a předpisy,“ vysvětluje.

„Tento projekt dává této skupině žen lepší příležitost získat znalosti o sexuálních a reprodukčních právech ve Švédsku,“ uvedla Strandhällová s tím, že program vychází z výsledků průzkumu Švédského sdružení pro sexuální výchovu (RFSU), který také bude příjemcem investice.

„Je to investice, která velmi dobře zapadá do kontextu kampaně #MeToo a debaty, kterou ve Švédsku vedeme o významu nově příchozích žen, které sem přicházejí, aby měly správné podmínky pro integraci do švédské společnosti," dodala. 

Od roku 2015 se Švédsko muselo vypořádat s mnoha dětskými sňatky, které byly uzavřeny v zahraničí. V některých případech vláda dovolila manželům dětských nevěst, aby se svými ženami žili, a odmítla obvinit ze znásilnění ty muže, kteří oplodnili nezletilé nevěsty, pokud došlo ke znásilnění mimo Švédsko.

Vláda se také nedávno pokoušela upozornil na dětskými sňatky prostřednictvím informační brožury zveřejněné koncem března, ale po negativní reakci ze strany veřejnosti materiál nechala stáhnout.

Témata: uprchlíci sexuální zneužívání Švédsko