Ministerstvo zahraničí předpokládá návrat Terezy Hlůškové z Pákistánu do České republiky na konci příštího pracovního týdne. V zemi si odpykávala více než osmiletý trest za pašování drog, byla zproštěna obžaloby. Pracovníci zastupitelského úřadu v Islámábádu jsou připraveni české občance zajistit po propuštění ubytování, kde setrvá do doby, než odletí ze země.

Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Eva Davidová.

Hlůškovou pákistánští celníci zadrželi v lednu 2018 na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. V březnu 2019 byla mladá Češka odsouzena k trestu odnětí svobody v délce osmi let a osmi měsíců a k pokutě. V dubnu se proti verdiktu odvolala; rozsudek byl podle ní "v rozporu s fakty" a nebyl podložen žádnými konkrétními důkazy. Soud jí nyní podle jejího právníka dal za pravdu.

Ministerstvo aktuálně čeká na to, až pákistánské soudy dokončí procesní úkony. "Jde o otázku několika dnů: Na konci týdne by měl být doručen písemný rozsudek odvolacího soudu, následně česká občanka musí vyčkat navrácení svých osobních věcí včetně cestovního pasu," uvedl resort.

Ambasáda je ve spojení s rodinou, jež avizovala, že je připravena zakoupit letenku do ČR. "Kolegové ze zastupitelského úřadu jsou zároveň připraveni zajistit české občance po propuštění ubytování, kde setrvá do doby, než odletí ze země. Její návrat do ČR předpokládáme na konci příštího pracovního týdne," dodala Davidová.

S Hlůškovou je v kontaktu asistent honorárního konzula, a to pákistánský občan, který žije přímo v Láhauru, kde se nachází věznice. Přesný termín propuštění zatím není znám.

Zadržovaná Češka tvrdila, že do Pákistánu přijela jako modelka a někdo jí heroin do kufru podstrčil. Pákistánský zpravodajský portál UrduPoint již dříve uvedl, že drogy, které Češka převážela, by měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií (19,5 milionu Kč).

Témata:

Tereza H. zadržená v Pákistánu | ministerstvo zahraničí | Pákistán | stars24.cz

Vstoupit do diskuse