Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky Cumbre Vieja na 5000 lidí. Oběti ani zranění nejsou hlášeni, zničena byla asi stovka domů a rozsáhlá území půdy.

Ze sopky stále vytéká láva, která se valí několika proudy a směřuje k západnímu pobřeží, kam by mohla dorazit kolem osmé večer místního času, uvedla dnes televize RTVE s odvoláním na předsedu regionální vlády Ángela Víctora Torrese. Na ostrově La Palma je od dnešní noci i španělský premiér Pedro Sánchez, který kvůli tomu odložil cestu na Valné shromáždění OSN.

Kvůli erupci sopky bylo evakuováno na 5000 lidí, připraven byl plán evakuace dalších 5000 osob, což ale už asi nebude nutné. Podle rozhlasu Cadena SER bylo převezeno i zhruba 400 lidí z hotelu v Puerto Naos, kteří byli pak ubytováni na ostrově Tenerife. Podle premiéra Kanárských ostrovů Torrese nebylo nutné zrušit na ostrově La Palma leteckou dopravu. Ráno se objevily informace o zrušení několika letů místním dopravcem, který krátce nato oznámil jejich obnovení.

Láva podle Národního geografického ústavu míří k západnímu pobřeží ostrova rychlostí asi 700 metrů za hodinu. Někteří experti citovaní místními médii vyjádřili obavy z kontaminace podzemních vod a vzduchu toxickými plyny a také ze střetu horké lávy s mořskou vodou, čímž se do vzduchu uvolní obrovské množství páry i nebezpečné plyny.

Torres dnes potvrdil, že nejsou hlášeny oběti ani zranění, ale že škody na infrastruktuře budou značné. Místnímu rozhlasu řekl, že během 48 hodin by se mělo vědět, jak dlouho ještě bude erupce trvat. Už dříve místní média psala, že to může být několik týdnů i měsíců.

Evakuována byla celá obec El Paso, podle jejího starosty Sergia Rodrígueze tam bylo zničeno nejméně 20 domů. Celkem zatím místní úřady odhadly, že láva zničila asi stovku domů.

Na ostrově La Palma zažívají erupci sopky poprvé po půlstoletí. Televize RTVE zveřejnila na svých stránkách audionahrávku z místa vzdáleného asi dva kilometry od tekoucí lávy, na níž je postup lávy slyšet. Reportér, na něhož padal při reportáži popílek ze sopky, uvedl, že místní v noci strachem nespali, ač nejsou bezprostředně ohroženi. A zatímco místní žijí v obavách o svůj majetek i život, server 20minutos.es citoval šéfa jedné trajektové společnost, který dnes zaznamenal nárůst poptávky po cestách na ostrov.

Situaci na místě sleduje i španělský premiér Sánchez a ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska, kteří dnes mimo jiné navštívili evakuované v centru zřízeném místními úřady a Červeným křížem. Sánchez slíbil ostrovu a jeho obyvatelům pomoc ústřední vlády. Také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila solidaritu obyvatelům ostrova a přislíbila pomoc EU, bude-li potřebná. Uvedla také, že EU aktivovala satelitní systém Copernicus ke sledování situace.

Kritiku si dnes vysloužila španělská ministryně průmyslu, obchodu a cestovního ruchu Reyes Marotová, která událost označila za "nádhernou přírodní podívanou". Řekla, že ostrov zůstává turistům dál otevřený a že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících. Na otázku, zda má jít o "sopečnou turistiku", uvedla letošní příklad z Islandu.

"Už jsme to viděli v jiných zemí, jako například na Islandu, kde jsou tyto fenomény... ostrov La Palma má ve své turistické nabídce i vulkanické téma a může to být reklama, které lze využít," uvedla Marotová v místním rozhlase. Posléze svá prohlášení mírnila, když uvedla, že nyní je prioritou vlády obnovit normální život na ostrově, a tak obnovit i turistiku.

Témata:

Kanárské ostrovy | sopky | stars24.cz

Vstoupit do diskuse