Dva čeští horolezci a jejich pákistánský kolega, kteří uvázli v 6900 metrech na hoře Rakapoši v Pákistánu, dnes dostali lana, vodu, potraviny a léky a zahájili sestup. ČTK o tom informoval novinář, který situaci sleduje na místě.
Horolezci úspěšně zdolali 7788 metrů vysoký, velmi těžko dostupný vrchol Rakapoši v pátek, poté začali sestupovat do tábora. Večer ale poslali SMS zprávu svým blízkým, že se dostali do obtíží. Díky satelitním telefonům byli ale i nadále v kontaktu s rodinami a s úřady.
V minulých dnech pátraly po horolezcích vrtulníky a v pondělí se jim podařilo skupinu lokalizovat. V nadmořské výšce 6900 metrů ale helikoptéry nedokážou přistát, a tak je potřeba, aby horolezci sestoupili alespoň do výšky 6000 metrů.
"Pákistánská armáda doručila letecky jídlo, vodu, léky, lana a bezdrátové sety pro bezpečný návrat uvázlých horolezců. Horolezci se vydali na cestu zpět. Dá-li bůh, budou ve výšce 6000 metrů zachráněni," sdělil ČTK dnes ráno SELČ pákistánský novinář Vadží Haidir, který je na letecké základně, odkud odlétají vrtulníky vstříc Rakapoši. "Sestup vede pákistánský horolezec Vadžídulláh Nagrí, kontakt očekáváme po dvou hodinách," dodal.
Podle zástupce velvyslance v Islámábádu Antonína Hradilka sice pro horolezce dnes ráno vyrazila odlehčená helikoptéra bez dveří, ani ta je ale není schopná vyzvednout, neboť se v dané výšce nemůže zastavit na místě. Ve vyjádření, které ČTK poskytlo české ministerstvo zahraničí, také diplomat uvedl, že horolezci se musí sami pokusit sestoupit do výšky 6000 metrů a že jim naproti na pomoc má vyrazit tým v čele se slavným pákistánským horolezcem Alím Sadparou.
Pákistánský list Dawn v pondělí napsal, že zatímco Pákistánec Nagrí je v dobré kondici, jeden z českých horolezců má omrzliny a druhý trpí akutní horskou nemocí, kterou způsobuje nedostatek kyslíku ve vysoké nadmořské výšce. V místě, kde výprava tábořila, bylo přibližně minus 30 stupňů Celsia.
Rakapoši je 27. nejvyšší hora na světě, leží v pohoří Karákóram. Místní ji také nazývají Dumani, matka mraků. Mezi horolezci je považována za jeden z nejhůře zdolatelných vrcholů, ze základního tábora na vrchol je potřeba překonat převýšení 5000 metrů. Poprvé horu pokořili Britové Mike Banks a Tom Patey v roce 1958.
Podle ministra turismu regionální vlády Rádži Násira Aliho Chána šli Češi na výstup bez vládního povolení, což označil za neetické.
Témata: Pákistán