Pobřeží amerického státu Louisiana zasáhl hurikán Ida, který meteorologové označují za mimořádně nebezpečný a potenciálně i za jeden z nejrazantnějších za posledních 170 let. Ida je na pětibodové Saffirově-Simpsonově škále hurikánem čtvrté kategorie, doprovází ji vítr o rychlosti až 240 kilometrů v hodině. Oznámilo to dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC).
Ida je na pětibodové Saffirově-Simpsonově škále hurikánem čtvrté kategorie, doprovází ji vítr o rychlosti až 240 kilometrů v hodině. Úřady vyzvaly obyvatele, aby zůstali doma, v některých oblastech byla nařízena povinná evakuace.
Hurikán Ida udeřil přesně 16 let po hurikánu Katrina, který si ve stejné oblasti vyžádal více než 1880 obětí na životech a způsobil rozsáhlé materiální škody.
"Ida bude zajisté silnější než Katrina," uvedl odborník na hurikány z Miamské univerzity Brian McNoldy. Podle meteorologů se rychlost větru v hurikánu zvýší až na 250 kilometrů v hodině, což je jen těsně pod pátou a nejvyšší kategorií hurikánu na Saffirově-Simpsonově škále. Úřady ale věří, že díky rozsáhlým investicím do protipovodňové infrastruktury budou dopady živlu menší než v roce 2005.
Živel udeřil pět minut před polednem místního času (18:55 SELČ) na přístavní město Port Fourchon, které leží několik desítek kilometrů od New Orleans. Silný vítr začal některé části pobřeží Louisiany pustošit už dnes ráno a zhruba 300.000 odběratelů zůstalo bez elektřiny, uvedla stanice CNN.
Louisianský guvernér John Bel Edwards řekl, že Ida bude nejmohutnější bouří z těch, které tento americký stát zasáhly od 50. let 19. století. Občany přitom upozornil, že se rychle krátí doba pro evakuaci. "Je těžké myslet v době výročí Katriny na to, že se blíží další silná bouře. Ale chci, abyste si uvědomili, že nyní nejsme stejní, jako jsme byli před 16 lety," řekl Edwards na tiskové konferenci.
"Bude to mnohem silnější bouře, než jaké tady obvykle vídáme, a popravdě, pokud by někdo připravil nejhorší scénář úderu hurikánu na Louisianu, tak by se to hodně podobalo tomu, co teď vidíme," dodal.
Vlády ve státech Louisiana a Mississippi vyhlásily nouzový stav a radnice New Orleans v pátek nařídila povinnou evakuaci některých částí města. Úřady obyvatele vyzvaly, aby buď opustili své domovy, nebo aby je řádně zabezpečili a schovali se na nejbezpečnější místo. Doporučily jim, aby si vytvořili zásoby na tři dny. "Prvních 72 hodin je na vás, záchranáři se k vám v prvních třech dnech dostanou jen těžko," řekl Collin Arnold z neworleanského střediska pro mimořádné události. V některých městech úřady zakázaly noční vycházení, uvedla agentura DPA.
Meteorolog Kevin Gilmore upozornil, že nedokáže najít dostatečně pádná slova na to, aby vysvětlil, jak vážná je situace.
Americký prezident Joe Biden dnes ve Washingtonu navštívil hlavní sídlo Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA), která má v oblasti hurikánu 500 pracovníků. Díky vyhlášení nouzového stavu má FEMA rozsáhlé pravomoci v koordinaci pomoci. Biden řekl, že hurikán ohrožuje lidské životy a pravděpodobně způsobí obrovské škody. Obnova dodávek elektřiny by v některých oblastech mohla trvat i týdny, dodal.
Ida má také značné dopady na odvětví těžby a zpracování ropy, neboť na jihu USA je soustředěn zejména rafinerský průmysl. V sobotu byla pozastavena těžba až na 91 procentech plošin v amerických vodách Mexického zálivu. Dnes pozastavily činnost významné přístavy na pobřeží států Louisiana a Mississippi. Odborníci se obávají škod, které může hurikán způsobit v oblasti, kde je vedle petrochemické infrastruktury také jaderná elektrárna.
Ztrátu těžaři odhadují na 1,74 milionu barelů denně. Odborníci se obávají dopadu hurikánu na ropnou infrastrukturu a na rafinerie v oblasti. Společnosti Colonial Pipeline, která je největším provozovatelem potrubní sítě na přepravu ropných produktů ve Spojených státech, přerušila dodávky pohonných hmot z Houstonu do Greensboro v Severní Karolíně. Zásoby jsou nadále k dispozici v terminálech na jihovýchodě USA. Svůj rafinerský komplex Alliance na pobřeží Belle Chasse už v sobotu odstavila společnost Phillips 66, zatímco těžební společnost ExxonMobil omezila činnost své velké rafinerie v Baton Rouge.
U pobřeží se může moře zvednout až o pět metrů a varování na vysoké vlny je vydáno také pro Alabamu a Floridu. Na jihovýchodě Louisiany může při silném dešti spadnout i 50 centimetrů vody.
Agentura AP upozornila, že nemocnice jsou vzhledem ke koronavirové pandemii téměř plné a že centra pro evakuované ještě zvýší riziko dalšího šíření nákazy.
Guvernér Edwards vyhlásil stav ohrožení už ve čtvrtek, alabamská guvernérka Kay Iveyová pak v sobotu pro alabamské pobřeží a západní okresy. Mimořádný stav už vyhlásil i stát Mississippi.
Jiný hurikán ohrožuje také západ Mexika. Jde o tichomořskou bouři Nora, kterou doprovází vítr o rychlosti 120 kilometrů v hodině. V sobotu se Nora prohnala nad mysem jižně od pobřežního města Puerto Vallarta, škody ani oběti na životech ale nejsou odnikud hlášeny. Živel postupuje dál na sever a podle meteorologů může na tichomořském pobřeží centrálního a severního Mexika způsobit záplavy a sesuvy půdy. Očekává se, že Nora zeslábne postupně na tropickou bouři.
Hurikán Ida udeřil přesně 16 let po hurikánu Katrina, který si ve stejné oblasti vyžádal více než 1880 obětí na životech a způsobil rozsáhlé materiální škody. Podle meteorologů byla Katrina o stupeň slabší než Ida. Vláda v Louisianě ale doufá, že hurikán napáchá menší škody a vyžádá si i méně obětí na životech díky rozsáhlým investicím do protipovodňové infrastruktury, které stát Louisiana a město New Orleans provedly po roce 2005.
Témata: hurikán Ida (srpen 2021) Hurikán USA