Po sobotním zemětřesení na Haiti, které si vyžádalo přes 2000 obětí, potřebuje v této karibské zemi naléhavou humanitární pomoc na 650.000 lidí. Podle zahraničních médií tisíce z nich přespávají v provizorních přístřeších postavených z větví a plachet, děti spí na igelitech na mokré zemi, protože počátkem týdne oblast postihly i lijáky.

Zraněných je nejméně 12.000, nemocnice jsou přeplněné, chybí lékaři, potraviny, pitná voda. Dodávky pomoci ztěžuje i působení ozbrojených gangů, jež kontrolují některé oblasti. Zemi sužuje už řadu let politická nestabilita a po červencové vraždě prezidenta ji vede nový premiér.

"Nemáme pitnou vodu, nemáme se kde umýt, není jídlo. I když má někdo peníze, nemůže si nic koupit, protože obchody jsou zničené," popsal deníku El País dvaasedmdesátiletý Charly Gonouse, který přišel při zemětřesení o dům nedaleko města Les Cayes. "Tady nefunguje vláda, pomáháme si sami," dodal.

Podobně popsala situaci serveru BBC Mundo Chilanka Consuelo Alzamoraová, která žije v Les Cayes deset let. "Nikdo nám nepomáhá, nedostali jsme ani stany, jídlo, nic. Lidé se tu cítí opuštění a zoufalí, mají hlad. A jelikož je pomoc tak pomalá, lidé propadají šílenství," uvedla chilská fyzioterapeutka, která po zemětřesení pomáhá lidem s lehčími zraněními.

Nemocnice kolabují, nemají dost zdravotnického materiálu ani zdravotníků. "Jedno z dětí, které jsem ošetřovala, se vrátilo z nemocnice. Má těžkou zlomeninu a potřebuje operaci. Ale v nemocnici neměli ani sádru a dali mu jen obvaz," popsala Alzamoraová. "Spolupracujeme s traumatology v Chile přes zoom, ukážeme jim jednotlivé případy a oni nám řeknou, co dělat," dodala. Chilanka s dobrovolníky také rozdává hygienické potřeby, které sama sehnala. "Lidé si postavili provizorní stany na fotbalových hřištích či jiných volných prostorách, rozdávali jsme igelity, aby měli alespoň na čem spát, když zem je mokrá po deštích," dodala.

"Všichni jsou promočení, včetně dětí, mají hlad, ale my jídlo nemáme. Někteří na nás zoufale volali: přivezte nám jídlo," popsala Alzamoraová. Podle ní je rovněž těžké sehnat pitnou vodu. Z města Les Cayes, které má několik stovek tisíc obyvatel, se stalo město duchů. Mnoho lidí odešlo na venkov či do hlavního města Port-au-Prince, protože jejich domy jsou poškozené.

El País citoval i pětadvacetiletou Ylet Gerthaovou, která při zemětřesení přišla o desetiletou dceru, rodiče a sestru. Nyní musí sehnat jídlo pro své druhé dítě a neteř, z níž se stal sirotek. "Bůh ví, co dělá," řekla odevzdaně Gerthaová v jednu po poledni, kdy ještě v ten den nic nejedla.

"Nějakou pomoc jsme dostali, ale potřebujeme další. Chybí nám nemocniční lůžka, zdravotnický materiál, dlahy, stany," řekl Anthony Titus, místní lékař, který od soboty nevyšel z nemocnice. Ve dne ošetřuje zraněné a v noci se snaží trochu odpočinout.

Problémem Haiti je řadu let kromě ekonomické krize i politická nestabilita. "Nemáme vládu, respektive nikdo ji neuznává. Nejsou tu mezinárodní jednotky, vidět jsou jen novináři," popsala chilská fyzioterapeutka z Les Cayes. "Říkají, že doktoři přijedou nejdříve v pátek," dodala. Podle ní se Haiťané vždy cítili, že svět na ně zapomněl. Tam nikdo nechápe, že jsou problémy v Afghánistánu. Haiťané mají svých starostí dost, napsal server BBC Mundo.

Témata:

Haiti | Zemětřesení na Haiti | stars24.cz

Vstoupit do diskuse