Ve východoafghánském Asadábádu, kde dnes lidé vyšli do ulic s afghánskými vlajkami u příležitosti Dne nezávislosti, stříleli bojovníci Tálibánu do davu. Na místě je několik mrtvých, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědka. Není jasné, zda lidé přišli o život kvůli střelbě nebo po ušlapání v tlačenici, kterou tálibové způsobili.

Stanice Al-Džazíra uvedla, že v Asadábádu, který je správním střediskem provincie Kunar, zemřeli dva lidé, zraněných je osm. Ozbrojenci Tálibánu podle ní začali střílet poté, co jednoho z nich napadl člověk s nožem.

Ve středu byli při demonstraci proti islamistickému hnutí Tálibán zabiti tři lidé ve východoafghánském městě Dželálábád. Šlo o jeden z prvních projevů odporu místních lidí vůči Tálibánu, který v posledních dnech obsadil prakticky celé afghánské území. Lidé s afghánskými vlajkami vyšli do ulic Dželálábádu i dnes, po střelbě členů Tálibánu tam jsou podle Al-Džazíry dva zranění.

Dnes podle agentury AP bude možná takových protestů více, protože lidé využijí k demonstracím oslavy státního svátku, kdy si Afghánistán připomíná výročí vyhlášení nezávislosti na britské koloniální moci z roku 1919. Kvůli protestu Tálibán zavedl 24hodinový zákaz vycházení v metropoli provincie Chóst, uvedla AP. Protesty hlásí i provincie Paktíja, uvedla agentura Reuters. Lidé s vlajkami dnes podle videozáznamu zveřejněného na twitteru pochodovali také v Kábulu.

Oslavy dnes zmínili i zástupci Tálibánu, kteří připomněli, že islamisté svým odporem porazili "arogantní světovou mocnost Spojené státy". "Dnes naštěstí slavíme výročí nezávislosti na Británii. Zároveň jsme díky vzdoru džihádu donutili padnout další arogantní světovou mocnost, Spojené státy, které se nyní musí stáhnout z posvátného území Afghánistánu," uvedl Tálibán.

Agentura AP upozornila, že tálibové zatím ještě neřekli, jak si představují budoucí vládu, a čelí přitom rostoucí hrozbě odporu nejen ze strany nespokojených obyvatel ale také představitelů dosavadní vlády. O ozbrojeném odporu proti Tálibánu opakovaně hovoří bývalý viceprezident Amrulláh Sálih, který se spolu s veliteli milicí stáhl do údolí Pandžšír na úpatí horského masivu Hindúkúš. Údolí leží asi 150 kilometrů severně od Kábulu v provincii Parván, která je podle AP jediným územím Afghánistánu, jež nemá Tálibán pod kontrolou.

V Pandžšíru jsou také někteří velitelé někdejší Severní aliance bojovníků proti Tálibánu, která se v roce 2001 připojila ke Spojenými státy vedené protitálibánské koalici i Ahmad Masúd, syn uznávaného někdejšího vůdce Severní aliance Ahmada Šáha Masúda. V komentáři pro list The Washington Post Ahmad Masúd požádal o dodávky zbraní a další pomoc, které by boj s Tálibánem umožnily.

Témata:

Afghanistán | Tálibán | stars24.cz

Vstoupit do diskuse