Počet potvrzených obětí sobotního zemětřesení na Haiti o síle 7,2 stupně vzrostl na 304, nejméně 1800 lidí utrpělo zranění. Zničeny byly podle odhadů stovky domů. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters s odvoláním na haitskou civilní ochranu, která dosud uváděla 227 mrtvých.

Zemětřesení v karibském státě udeřilo v sobotu v 08:30 místního času (14:30 SELČ). Jeho ohnisko bylo v hloubce asi deseti kilometrů a epicentrum asi 150 kilometrů západně od metropole. Otřesy byly patrné i v sousední Dominikánské republice, která spolu s Haiti leží na ostrově Hispaniola, a také na dalším karibském ostrově Kubě.

Další záchvěv půdy o síle 5,9 stupně postihl Haiti v sobotu pozdě v noci. Není zatím jasné, zda způsobil dodatečné hmotné škody či oběti na životech.

Civilní ochrana nejchudší americké země s 11 miliony obyvatel ke zvýšení bilance obětí uvedla, že do nemocnic nadále proudí lidé zranění následkem zemětřesení. Mnoho osob bylo podle ní zároveň z trosek zachráněno.

Později úřad uvedl, že zničeno bylo 949 domů, sedm kostelů, dva hotely a tři školy. Dalších 732 domů, jedno vězení, tři zdravotnická centra a sedm škol jsou poškozené. Naopak hlavní přístavy, letiště a telekomunikační zařízení přestály pohromu bez většího poškození.

Prezident Ariel Henry uvedl, že míří do postižené oblasti na jihozápadě země, kde jsou podle něj některá města téměř zcela zničená a nemocnice se zde potýkají s návalem zraněných. Uvedl také, že nebude žádat o pomoc ze zahraničí, dokud nebude znám přesný rozsah škod. Vláda již dříve vyhlásila na měsíc stav nouze.

"Nejdůležitější věc je zachránit z trosek co nejvíce přeživších," citovala AP prezidenta Henryho. "Máme informaci, že místní nemocnice, zvláště ta ve městě Les Cayes, jsou zahlceny zraněnými."

Před odletem do Les Cayes prezident také vyzval ke "strukturované solidaritě", která by zajistila koordinovanou reakci na živelní katastrofu a zamezila zmatkům, které postihly Haiti po ničivém zemětřesení z roku 2010, které připravilo o život na 300.000 lidí.

Záchranné práce podle Reuters patrně zkomplikuje tropická bouře Grace, jejíž předpokládaná trasa vede přes Haiti a začátkem příštího týdny by do oblasti mohla přinést vydatné srážky a silný vítr.

Témata:

Zemětřesení na Haiti | Haiti | stars24.cz

Vstoupit do diskuse