Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes řekl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

V minulosti se Lukašenko postavil proti zřízení základny ruského vojenského letectva v zemi, která je nejbližším spojencem Moskvy. To ale bylo ještě před vypuknutím nebývale rozsáhlých protestů, které následovaly poté, co loni v srpnu úřady opět vyhlásily Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Lukašenko tlaku protestů odolal a postupně je potlačil, a to i díky podpoře Moskvy v podobě půjček a příslibů vojenské pomoci. Při mnohdy brutálních zákrocích proti demonstracím pořádkové síly zadržely asi 35.000 lidí, tisíce z nich byly zmláceny a stovky podle ochránců lidských práv zneužity či mučeny. Minsk to popírá. Západ na Minsk uvalil sankce a Lukašenko na oplátku obviňuje Západ, že se v Bělorusku pokusil o státní převrat.

Témata:

Lukašenko, Alexandr | Bělorusko | stars24.cz

Vstoupit do diskuse