Pět lidí pohřešovaných po úterní explozi v chemické průmyslové zóně v Leverkusenu na západě Německa je podle majitele areálu nejspíše po smrti. Neštěstí, při kterém podle úřadů do ovzduší patrně unikly jedovaté látky, má zatím dvě potvrzené oběti na životech. Příčina exploze je nadále neznámá, informovala dnes agentura DPA.

"Musíme vycházet z toho, že pět pohřešovaných nebude nalezeno živých," řekl Frank Hyldmar, což je šéf společnosti Currenta, která areál provozuje. Jde podle něj o čtyři zaměstnance jeho firmy a jednoho pracovníka externí společnosti. Hyldmar zároveň vyjádřil soustrast pozůstalým, ačkoliv se smrt nezvěstných ještě nepotvrdila.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Detonace zabila dva lidi a dalších 31 zranila. Nad místem výbuchu se vznášel velký černý mrak. Německý úřad civilní ochrany označil explozi za "extrémní nebezpečí" a vyzval obyvatele, aby až do pozdního odpoledne nevycházeli ven a nevětrali.

Úřad pro ochranu životního prostředí v Severním Porýní-Vestfálsku (LANUV) dnes uvedl, že podle dosavadních zjištění mrak zanesl nad obydlené oblasti dioxiny, polychlorované bifenyly a furan. Zatím není jasné, v jaké koncentraci. Město Leverkusen doporučilo občanům, aby nejedli ovoce a zeleninu z vlastních zahrad, na nichž se usadily částice z dýmu.

Témata:

Německo | výbuch | stars24.cz

Vstoupit do diskuse