Evakuaci dvou obcí nedaleko Atén nařídily místní úřady kvůli lesním požárům, které dnes vypukly severovýchodně od řecké metropole. Lidé v oblasti také dostali varování prostřednictvím sms zpráv, aby raději nevycházeli ven a zavřeli okna kvůli kouři z hořících lesů.

Další požár vegetace na jihovýchodním předměstí Atén se dnes hasičům už podařilo uhasit, napsala agentura ANA-MPA. Podle ní hasiči za posledních 24 hodin zasahovali v celé zemi u 40 lesních požárů.

Operace hasičů asi 30 kilometrů od Atén začala kolem poledne. Práci jim ale ztěžuje silný vítr a velmi teplý vzduch, který dnes začal proudit do země z Afriky. Na místě je sedm desítek požárníků, s ohněm bojují pozemní jednotky i čtyři letadla a pět vrtulníků. Pomáhají také dobrovolníci.

Vlna veder, kdy meteorologové očekávají na jihu Řecka teploty až 44 stupňů Celsia, má v Řecku trvat zhruba týden.

Lidé v okolí obce Stamata severovýchodně od Atén dostali upozornění na mobilní telefony s odkazem na opatření, která mají v takové nouzové situaci dodržovat. Pokud se oheň blíží k jejich domu, nemají propadat panice a mimo jiné odstranit hořlavé materiály z okolí domu, zavřít okna, dveře a naopak otevřít branku či vrata, aby umožnili případný vstup hasičů. Také by měli přistavit žebřík k opačné straně domu, než se blíží požár. V případě špatné viditelnosti by měli rozsvítit světla v domě i u domu. Pokud už plameny zasáhly dům a nelze ho bezpečně opustit, mají se všichni shromáždit v jedné místnosti, mít u sebe svítilny a dát mokré látky pod dveře.

V Řecku jsou v létě požáry vegetace poměrně časté. Jeden z nejničivějších lesních požárů zažilo Řecko v červenci 2018, kdy se kvůli vyprahlé půdě a silnému větru plameny rychle rozšířily kolem obce Mati východně od Atén a v dalším regionu západně od Atén. Zemřelo tehdy 102 lidí a další desítky utrpěly zranění. Místní úřady i vláda kvůli tomu čelily kritice, že včas nevarovaly obyvatele před blížícím se ohněm a neprovedly rychlou evakuaci. Někteří tehdy upozorňovali i na problémy s nouzovou linkou 112, v některých oblastech nefungovalo zasílání varovných zpráv a problémy měl tehdy podle místních médií i systém automatické geolokace, tedy zjištění geografické polohy volajícího.

Témata:

požár | Řecko | stars24.cz

Vstoupit do diskuse