Skupina zatím neznámých útočníků dnes brzy ráno zastřelila haitského prezidenta Jovenela Moïseho. Oznámil to prozatímní premiér Claude Joseph. Útočníci prezidenta zavraždili v jeho soukromé rezidenci v hlavním městě Port-au-Prince. Při útoku byla zraněna také prezidentova manželka, která byla převezena do nemocnice.

"Prezidenta zabili u něj doma cizinci, kteří mluvili anglicky a španělsky," uvedl premiér. Vraždu označil za "otřesný, nelidský a barbarský čin".

Premiér vyzval obyvatele tohoto karibského státu ke klidu. Uvedl, že policie a úřady mají situaci na ostrově pod kontrolou.

Minulý týden Moïse jmenoval nového premiéra Ariela Henryho, jehož úkolem bylo uspořádat letos transparentní parlamentní volby. K tomu Haiti dříve vyzvaly OSN, Spojené státy či Evropská unie.

Vražda prezidenta Haiti přichází v době, kdy se tento stát, jenž patří k nejchudším v Karibiku, nachází v silné politické a ekonomické krizi, uvedla agentura AP. V posledních měsících na ostrově silně narůstá aktivita kriminálních gangů.

Třiapadesátiletý Moïse byl v úřadu od roku 2017, poslední roky jeho mandátu ale doprovázela kritika, že nebyl schopen reagovat na krizi, ve které se Haiti nachází. Opozice vyzvala Moïseho, aby odešel z úřadu kvůli sporům ohledně trvání jeho mandátu. Před vstupem do úřadu Moïse působil jako podnikatel.

Témata:

Haiti | Moise, Jovenel | stars24.cz

Vstoupit do diskuse