Při několika explozích v blízkosti školy v západní části afghánské metropole Kábulu zemřelo nejméně 55 lidí. S odvoláním na zdroj z bezpečnostních sil o tom dnes informovala agentura Reuters. Dalších nejméně 150 lidí je zraněno, někteří z nich vážně. Afghánské ministerstvo vnitra zatím uvádí 30 mrtvých. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Prezident Ašraf Ghaní odpovědnost připsal hnutí Tálibán, které to ale odmítlo.

Mezi mrtvými a zraněnými je podle ministerstva mnoho studentů. Škola se nachází ve čtvrti, kde bydlí převážně šíité. Do školy, která má třídy při chlapce i dívky, docházely především žákyně, uvedl ministerstvo školství. Nejvíce obětí na životech je tedy mezi dívkami.

Reuters uvádí, že před školou vybuchla bomba nastražená v automobilu. V něm navíc byly umístěny granáty, které způsobily další výbuchy.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví oznámil, že na místě výbuchu se shromáždil rozhněvaný dav. Lidé zaútočili i na zasahující zdravotníky, na místo se dostavil velký počet sanitek a záchranářů.

Prezident Ghaní označil za viníky výbuchů povstalecké hnutí Tálibán. Podle něj tím ukazuje, že nechce řešit situaci v Afghánistánu mírovými prostředky. Agentura AP uvedla, že mluvčí Tálibánu zodpovědnost za výbuchy odmítl a útok odsoudil.

Tálibán v posledních měsících téměř zastavil útoky na zahraniční vojska. Dál ale míří na představitele afghánských úřadů, příslušníky bezpečnostních sil, novináře, akademiky či místní aktivisty. Povstalci se k útokům často nehlásí.

Tiskové agentury připomínají, že v minulosti na šíitské čtvrtě a cíle útočila teroristická organizace Islámský stát. Ta se také přihlásila k listopadovému útoku na univerzitu v Kábulu, při kterém zahynulo nejméně 35 lidí.

Diplomatické zastoupení Evropské unie v Kábulu exploze odsoudilo jako teroristický čin. "Vzhledem k tomu, že cílem byla základní škola pro dívky, útok mířil i na budoucnost Afghánistánu," uvedlo zastoupení. Útok odsoudil také americký chargé d´affaire v Kábulu Ross Wilson.

Afghánské bezpečnostní síly jsou teď ve vyšším stupni pohotovosti, neboť Spojené státy a země NATO začaly se stahováním svých vojáků ze země. To by mělo být dokončeno v průběhu několik měsíců.

Témata:

Afghanistán | výbuch | stars24.cz

Vstoupit do diskuse