Řecko se turistům otevře od 15. května, oznámil dnes premiér Kyriakos Mitsotakis při představování nového plánu na postupné uvolnění koronavirových restrikcí. S oživením cestovního ruchu v polovině příštího měsíce Řeky čeká i zrušení zákazu cest mezi regiony, jihoevropská země předtím otevře zahrádky restaurací či některé školy, napsal list Ekathimerini.

"Díky vakcínám, samotestování, ale i lepšícímu se počasí věříme, že se toto bezprecedentní dobrodružství blíží ke konci," uvedl v televizním projevu Mitsotakis. Varoval však, že počet nakažených je v Řecku stále vysoký, a lidé by proto o pravoslavných velikonočních svátcích, jež připadají na začátek května, neměli cestovat.

"Jak jsem řekl, naším cílem jsou bezpečné Velikonoce a volné léto," řekl premiér. Venkovní prostory restaurací se podle nového plánu v Řecku otevřou 3. května, 10. května se budou do lavic moci vrátit studenti středních a základních škol. Každé další uvolnění se však bude řídit aktuální epidemickou situací, dodal Mitsotakis.

Turismus se podílí asi na pětině řecké ekonomiky a vytváří v zemi pětinu pracovních míst. Pokles v počtu přijíždějících turistů snížil v minulém roce řecké příjmy z cestovního ruchu na čtyři miliardy eur (105 miliard korun) z 18 miliard eur (472 miliard korun) v roce 2019, píše agentura Reuters.

Řecké úřady dnes oznámily 3015 nových případů koronaviru a 86 úmrtí. V desetimilionové zemi se od počátku epidemie nakazilo 323.644 lidí, z nichž 9713 zemřelo.

Témata:

Řecko | stars24.cz

Vstoupit do diskuse