Desítky diplomatů a jejich rodin strávily velikonoční svátky balením a cestováním, které si vynutila série vyhoštění po otravě dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. Exodus nejvíc zasáhl Spojené státy a Rusko, kde se muselo na obou stranách domů vrátit 60 diplomatů a desítky příslušníků jejich rodin. Tři vypovězení Rusové ve stanoveném termínu opustili Českou republiku, tři Češi mají z Ruska odletět do čtvrtka.
Vzájemné vypovídání diplomatů kvůli kauze Skripal se dotklo téměř tří stovek zaměstnanců zastupitelských úřadů. Nejprve v polovině března vypověděla Británie 23 ruských diplomatů, Rusko odpovědělo vypovězením stejného počtu Britů. Na znamení solidarity s Británií vypověděly ruské diplomaty minulý týden další tři desítky zemí světa, ve čtvrtek Rusko reagovalo vyhoštěním 60 amerických a v pátek dalších 59 diplomatů z 23 zemí včetně Česka.
Tři vyhoštění členové ruského diplomatického personálu odjeli z České republiky v termínu. Českému ministerstvu zahraničních věcí to oficiálně potvrdila ruská ambasáda v Praze, řekla dnes mluvčí ministerstva Irena Valentová. Mluvčí neměla detaily odjezdu. "Bylo důležité dodržet termín 1. dubna, to se stalo," řekla.
Diplomatický konflikt mezi Ruskem a Británií se o svátcích dál vyhrotil. V sobotu Moskva protestovala proti údajně mimořádné kontrole letadla společnosti Aeroflot britskou celní správou na londýnském letišti. Rusko zároveň oznámilo, že Británie musí do měsíce ještě zmenšit svou diplomatickou přítomnost v Rusku o 50 lidí, aby se vyrovnal poměr s počtem ruských členů mise ve Spojeném království.
Britské ministerstvo zahraničí mezitím informovalo, že zvažuje žádost Ruska navštívit dceru bývalého ruského dvojího agenta Skripala Juliji, která je společně s otcem hospitalizována po otravě bojovou látkou. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že odmítání kontaktů se Skripalovou je "pobuřující". Zároveň řekl, že otravou Skripala a jeho dcery mohla Británie chtít odvrátit pozornost obyvatel od odchodu země z Evropské unie.
Ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo seznam otázek, na které žádá odpověď od Británie a Francie v souvislosti s případem Skripalovy otravy. Vyzvalo mezinárodní Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), aby mu o vyšetřování případu poskytla informace. Ruský velvyslanec při OPCW listu Rossijskaja gazeta řekl, že Moskva ve středu mezinárodní organizaci navrhne, jak dál postupovat při vyšetřování otravy Skripalových.
Témata: Sergej Skripal