Zemřela druhá manželka Nelsona Mandely Winnie (†81). Její minulost je velmi pochybná

Winnie Madikizela Mandela

Autor: stars24.cz

2. dubna 2018 16:42

Ve věku 81 let dnes zemřela Winnie Madikizelová-Mandelová, druhá manželka bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely. Politička, která je vyzdvihována za podíl na boji proti rasové segregaci a nadvládě bílých Jihoafričanů, ale která za sebou má i kontroverzní minulost, podlehla dlouhé nemoci. O jejím skonu informovali podle jihoafrických médií její blízcí.

"S velkým smutkem informujeme veřejnost, že paní Winnie Madikizelová-Mandelová zemřela v nemocnici Milpark v Johannesburgu v pondělí 2. dubna," uvedl její mluvčí Victor Dlamini v prohlášení. "Zemřela po dlouhé nemoci, kvůli které byla od začátku roku několikrát hospitalizována. Odešla v tichosti dnes brzy odpoledne v kruhu rodiny," dodal.

V komuniké dále se uvádí, že Madikizelová-Mandelová "byla jednou z největších ikon boje proti apartheidu, bojovala zaujatě proti režimu apartheidu a obětovala svůj život za svobodu Jižní Afriky".

Zástupce vládnoucí strany Africký národní kongres (ANC), která vedla boj proti segregačnímu režimu, ji označil za ženu, která "symbolizovala sílu, odpor a věčnou duši svobody". "Neúnavně bojovala za to, abychom měli spravedlivou a rovnou společnost, a zasvětila svůj život službě africkému lidu," dodal Mbalula Fikile.

Laureát Nobelovy ceny za mír a bývalý reverend Desmond Tutu označil Madikizelovou-Mandelovou za "hlavní symbol" boje proti apartheidu. "Odmítla se vzdát po uvěznění manžela, po neustálém pronásledování její rodiny ze strany bezpečnostních sil, po zadržování, zákazech a vyhnanství. Její vzdor mě hluboce inspiroval, stejně jako celé generace aktivistů", dodal bývalý jihoafrický anglikánský arcibiskup, který byl i blízkým přítelem Mandely.

Winnie byla Mandelovou manželkou 38 let, z toho 27 let ale strávil Mandela ve vězení za své politické aktivity v boji proti tehdejšímu režimu rasové segregace v JAR. Rozvedli se v roce 1996.

Madikizelová-Mandelová byla považována i za kontroverzní osobnost. V roce 2003 byla odsouzena k pěti rokům odnětí svobody za zpronevěru 120.000 dolarů. Pověst Mandelové utrpěla již v roce 1991, kdy byla odsouzena k šesti letům odnětí svobody za podíl na únosu a vraždě 14letého chlapce. Nakonec však po odvolání vyvázla pouze s pokutou.

Legendární bojovník proti apartheidu a nositel Nobelovy ceny za mír Mandela, který byl prezidentem od roku 1994 do roku 1999, zemřel v roce 2013 ve věku 95 let.

Témata: Winnie Madikizela Mandela Nelson Mandela úmrtí