V Paříži se dnes konala tryzna za četníka Arnauda Beltramea, kterého minulý týden zabil islámský extremista poté, co ho vzal jako rukojmí výměnou za jednu ženu. Smuteční projev při obřadu v Invalidovně přednesl francouzský prezident Emmanuel Macron, který mimo jiné ocenil četníkovu odvahu a velkorysost jeho činu. Macron rovněž Beltrameovi posmrtně udělil titul komandér Řádu Čestné legie, což je vysoké státní vyznamenání.

Obřadu se zúčastnily stovky hostů, včetně celé vlády, představitelů církví, bývalých premiérů, tří exprezidentů, četníkovy rodiny a příbuzných dalších třech obětí teroristického útoku na supermarket na jihu země.

Beltrame podle šéfa Elysejského paláce "bezpochyby věděl, že si dal schůzku se smrtí", a přesto nezaváhal. "Rozhodl se, a nebylo to jen obětování se, ale toto rozhodnutí pramenilo z jeho věrnosti sobě sama a věrnosti hodnotám, které vyznával," řekl Macron, který byl podle francouzských médií viditelně dojatý. Dodal, že velikost četníkova činu Francii ohromila a že jeho skutek "ztělesňuje francouzského ducha odporu".

Podle portálu ouest-france.fr byl Beltrame zasnouben a s vyvolenou Marielle chystal svatbu na začátek června. Snoubenka podle médií chtěla být s Beltramem oddána na jeho smrtelné posteli, kněz ale odmítl.

"Nemohl jsem to udělat, protože Arnaud byl v bezvědomí. Dal jsem mu poslední pomazání," sdělil otec Jean-Baptiste z carcassonneské siecéze. Úřední sňatek proběhl už v roce 2016, snoubenci si ale přáli i církevní obřad.

Smuteční průvod s četníkovými ostatky se okolo 10:30 SELČ vydal z Panteonu do Invalidovny. Vzdát poctu hrdinovi přišlo podle médií i mnoho občanů, kteří na auto vezoucí rakev zakrytou trikolorou házeli květiny. Po celé trase průvodu stáli také četníci, policisté a vojáci. V 10:00 SELČ drželi policisté a četníci po celé zemi za svého kolegu minutu ticha.

Lidé mohli tryznu sledovat na obřích obrazovkách před Invalidovnou a mnoho francouzských médií zprostředkovalo z události přímý přenos.

Čtyřiačtyřicetiletý Beltrame se nechal minulý pátek vyměnit za zaměstnankyni supermarketu, kterou držel islamistický ozbrojenec jako rukojmí v době, kdy měl toho dne už během svého řádění na svědomí tři mrtvé a řadu zraněných. Poté na četníka pachatel několikrát vystřelil a těžce ho zranil, čímž vyprovokoval speciální komando k zásahu. Vrah při střelbě zahynul. Beltrame podlehl svým zraněním dalšího dne.

Podle deníku Le Parisien, který se odvolává na zdroje blízké vyšetřování, je velmi pravděpodobné, že se Beltrame pokusil útočníka odzbrojit, a ten ho postřelil. Událost nezachytily bezpečnostní kamery, protože se nestala přímo v supermarketu, ale v trezorové místnosti, uvedl dnes Le Parisien na svém webu.

Pitva podle něj nicméně ukázala, že příčinou četníkovy smrti byla bodná rána do krku, kterou mu útočník zasadil loveckým nožem. Střelná zranění smrtelná nebyla. Beltrameův pohřeb se bude podle agentury AFP konat ve čtvrtek.

Témata:

Arnaud Beltrame | teroristické útoky ve Francii | Francie | stars24.cz

Vstoupit do diskuse