Obyvatelé tichomořského státu Samoa a Vánočního ostrova, který je součástí ostrovního státu Kiribati, slaví jako první na planetě příchod nového roku 2021, který k nim dorazil úderem 11:00 SEČ. O hodinu později se k oslavám přidá většina Nového Zélandu. Letošní vítání nového roku bude většinou poklidnější než jindy kvůli restrikcím vyvolaným současnou pandemií. Mnohé vlády zavedly zákaz nočního vycházení, omezily větší shromáždění lidí a zrušily tradiční ohňostroje.

V 11:15 SEČ odbila půlnoc na Chathamových ostrovech, které patří Novému Zélandu. Zbytek Novozélanďanů se k oslavám přidá ve 12:00 SEČ, spolu s obyvateli Fidži a ostrovního království Tonga. Celkem ve světě potrvá přechod do nového roku 26 hodin. Nový Zéland je jedna z mála zemí, kde mohou silvestrovské oslavy proběhnout bez omezení, nejsou zde žádné místní aktivní případy koronaviru.

Nový rok mohou vždy jako první vítat obyvatelé území, která se nacházejí nejblíže na západ od datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

Ohňostroj na Novém Zélandu (40:30) | zdroj: YouTube

Ve 14:00 SEČ se k oslavám připojí australská velkoměsta Sydney a Melbourne a metropole Canberra. Každoročně tvoří novoroční kulisu v Sydney ohňostroj nad budovou opery na břehu oceánu, letos byl však zkrácen na sedm minut a lidé ho nesmí sledovat přímo z přístavu. V Austrálii se novoroční ohňostroje rušily i v minulosti, zejména kvůli požárům a velkému suchu.

V Číně před oslavou civilního kalendáře dávají přednost oslavám příchodu lunárního nového roku. Oslava roku buvola začne 12. února 2021. V posledních letech jsou v Číně populární i západní tradice včetně silvestra, letos je však omezí i nízké teploty, v Pekingu je okolo 15 stupňů Celsia pod bodem mrazu. Peking kvůli koronaviru zrušil tradiční čtyřdenní světelnou projekci na televizní věži. Chrám Lama omezil na polovinu počet turistů, kteří ho mohou navštívit a také samotní Číňané letos cestují o poznání méně, než je v tomto období zvykem.

V Japonsku v posledních dnech prudce roste počet nových případů koronaviru a tak císař Naruhito odvolal tradiční setkání s obyvatelstvem, které se mělo konat 2. ledna.

Prakticky beze změn jsou oslavy nového roku na Tchaj-wanu, kde si covid-19 doposud vybral sedm obětí na životech. Obyvatelé metropole se mohou těšit na ohňostroj s výškovou budovou Taipei 101 na pozadí.

Témata:

Silvestr | Tichomoří | Ohňostroje | stars24.cz

Vstoupit do diskuse