Za útokem na Skripala je Rusko, prohlásily společně USA, Británie, Francie a Německo

Sergej Skripal

Autor: stars24.cz

16. března 2018 1:55

Spojené státy, Francie a Německo dnes podpořily Británii, která je přesvědčená, že za útokem nervově paralytickou látkou na bývalého ruského agenta v britských službách Sergeje Skripala a jeho dceru stálo Rusko. Západní země zároveň vyzvaly Moskvu, aby poskytla informace o látce Novičok, která byla údajně při otravě použita. Rusko, které jakoukoli vinu odmítá, zatím neoznámilo, jaká přijme proti Británii odvetná opatření za vyhoštění 23 ruských diplomatů. Britský ministr zahraničí Boris Johnson dnes naznačil, že britská policie by se nyní mohla zaměřit na bohaté Rusy, kteří za svůj majetek vděčí vazbám na prezidenta Vladimira Putina.

Šéfové států a vlád Británie, USA, Francie a Německa vyjádřili ve společném prohlášení zděšení nad incidentem a uvedli, že neexistuje "žádné přesvědčivé alternativní vysvětlení", než že za útokem stojí Rusko. Neochota odpovědět na žádost Británie o vysvětlení podle nich "dál podtrhuje zodpovědnost" Moskvy.

Londýn, Washington, Paříž a Berlín vyzvaly Rusko, aby poskytlo Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) úplné informace o chemickém programu vývoje látky Novičok, který podle nich měla armáda v Sovětském svazu v 70. a 80. letech. Británie sama hodlá získaný vzorek brzy OPCW předat k ověření.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes naopak tvrdil, že Sovětský svaz ani Rusko nikdy neměly program vývoj nervové látky zvané Novičok. Také ruský zástupce při OSN Vasilij Něbenzja řekl, že "žádný výzkumný a experimentální projekt pod názvem Novičok neexistoval". Trval zároveň na tom, že veškerý vývoj chemických zbraní v Rusku skončil v roce 1992.

Agentura Interfax tento týden zveřejnila rozhovor s Vilem Mirzajanovem, který tvrdí, že byl jedním z hlavních tvůrců látky Novičok. "Mohlo to udělat jen Rusko," řekl k otravě s tím, že složení nervové substance bylo tajné. Mirzajanov, který podle ruských médií emigroval do USA, také řekl, že lidé zasažení touto látkou nemají šanci na uzdravení.

"Toto použití armádní nervové látky - typu, který vyvinulo Rusko - představuje první útočné použití nervové látky v Evropě od druhé světové války," uvedli dnes v prohlášení francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, americký prezident Donald Trump a britská premiérka Theresa Mayová. "Je to útok na suverenitu Spojeného království a jakékoli takové užití ze strany státu je jasným porušením úmluvy o chemických zbraních a mezinárodního práva. Ohrožuje to bezpečnost nás všech," dodali představitelé čtyř zemí.

"Vypadá to, že jsou za tím Rusové," řekl novinářům Trump. Incident označil za velmi smutnou událost, kterou Spojené státy berou velmi vážně. Macron oznámil, že chce v následujících dnech oznámit opatření, jaká Francie přijme kvůli otravě Skripalových, kteří zůstávají po útoku nervově paralytickou látkou v kritickém stavu v nemocnici.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes prohlásil, že použití vojenské nervové látky v Británii je nepřijatelné a nemá v civilizovaném světě místo. Zároveň uvedl, že Británie alianci nepožádala o aktivaci článku o společné obraně a zatím ani o konkrétní pomoc při vyšetřování incidentu.

Britský ministr obrany Gavin Williamson dnes oznámil, že v jeho zemi vznikne nové středisko protichemické obrany, do kterého vláda investuje 48 milionů liber (1,4 miliardy korun). Také tisíce britských vojáků dostanou možnost očkovat se proti sněti slezinné (antraxu). Vakcinace bude dobrovolná.

České ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že Británie zatím na diplomatické úrovni v souvislosti s útokem nepožádala Česko, aby vyhostilo ruské diplomaty. Podle serveru Respekt byla česká vláda kontaktována v této věci neformálně a její reakce nebyla odmítavá. Mluvčí Černínského paláce upozornila, že o kauze Skripal budou v pondělí v Bruselu hovořit ministři zahraničí zemí EU.

Témata: Sergej Skripal Rusko Německo USA