Při útoku nožem u kostela Notre Dame ve francouzském Nice byli zabiti nejméně tři lidé. Jednou z obětí je žena, které útočník uřízl hlavu. Další lidé jsou zranění, na místě propukla panika. Podle starosty města se jedná o teroristický čin.

Počet mrtvých se různí. Některá média a agentury uvádí až tři oběti útoku. Není také známo, kde přesně došlo k útoku. Hovoří se o kostele či místě před ním. Ministr vnitra vyzval obyvatele města, aby se oblasti vyhnuli. 

Policejní a bezpečnostní úřady potvrdily, že bylo zahájeno vyšetřování "vraždy a pokusu o vraždu v souvislosti s teroristickým záměrem" a zločinným spolčením pachatelů teroristických činů.

"Potvrzuji, že všechno nasvědčuje tomu, že u baziliky Notre-Dame v Nice se odehrál teroristický útok," napsal už dříve starosta Estrosi. Starosta později novinářům řekl, že útočník během činu i po zadržení policií provolával arabsky Alláhu akbar (Bůh je velký). Podezřelý je nyní podle něj v nemocnici. Dva lidé byli zabiti uvnitř kostela, jednou z obětí je strážník.

Podle Reuters policie ozbrojená automatickými zbraněmi vytvořila kolem kostela na třídě Jeana Medecina, který je hlavní nákupní ulicí v Nice, bezpečnostní kordon. Na místo přijely sanitky i hasičská vozidla.

Poslanci Národního shromáždění v Paříži už drželi minutu ticha za oběti útoku a předseda parlamentu Richard Ferrand schůzi přerušil.

Francie se ještě nevzpamatovala z brutálního útoku na středoškolského učitele Samuela Patyho, kterému tento měsíc mladík čečenského původu uřízl hlavu za to, že při výuce ukazoval karikatury proroka Mohameda.

Jihofrancouzské město se stalo terčem teroristického útoku již v roce 2016, kdy 14. července najel do davu lidí oslavujících státní svátek Dobytí Bastily náklaďák. 

Policie útočníka na místě zastřelila. K činu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, spojení útočníka s organizací ale francouzští vyšetřovatelé nepotvrdili.

Při útoku zemřelo 86 lidí a dalších více než 40 bylo zraněno, někteří skončili v nemocnici v kritickém stavu. Čin následně rozpoutal vlnu útoků autem napříč Evropou.

Témata:

Útok v Nice (29.10.2020) | Francie | Policie Francie | stars24.cz

Vstoupit do diskuse