Vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky si dnes vyžádaly první politické oběti.

Rezignoval dlouholetý slovenský ministr kultury Marek Maďarič a dva spolupracovníci premiéra Roberta Fica, tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a premiérova asistentka Mária Trošková oznámili, že do vyšetření případu opustí svá místa. Na někdejší podnikatelské vazby Jasaně a Troškové s osobami patrně blízkými italské mafii upozornil zavražděný novinář ve svém posledním článku, který dnes i nedokončený zveřejnil Kuciakův domovský portál Aktuality.sk a další slovenská média.

Slovenský policejní prezident na dnešní tiskové konferenci upozornil, že policie se nemůže soustředit jen na jednu verzi vyšetřování dvojnásobné vraždy. Tibor Gašpar ale zároveň řekl, že nejpravděpodobnější je stále varianta, že čin souvisí s působením italských občanů na Slovensku.

V obci Veľká Mača u Trnavy, kde se vraždy minulý týden odehrály, policie prověřuje také okolnosti údajné schůzky dvou osob podezřelých z drogových deliktů a zjištění, že minulý pátek se dva lidé domlouvali, že vezmou zbraně a půjdou do Veľké Mače. Policisté podnikli několik domovních prohlídek, zajistili zbraně, náboje a pervitin a zadrželi jednu osobu, pro kterou navrhují vazbu. Policejní prezident ale zdůraznil, že zatím není jasné, zda tento případ s vraždami přímo souvisí.

Slovenský ministr kultury Maďarič, považovaný donedávna za politického stratéga Ficovy strany Směr-Sociální demokracie, dnes řekl, že se nedokáže vyrovnat s tím, že za jeho působení v ministerském postu byl zavražděn novinář. Prezident Andrej Kiska má abdikaci přijmout v pondělí. Kiska dnes v souvislosti s aktuálním děním požádal o mimořádné vystoupení ve slovenské televizi tuto neděli.

Výkon svých funkcí dnes pozastavili dva Ficovi blízcí spolupracovníci. "Vzhledem k tomu, že naše jména jsou zneužívaná v politickém boji proti předsedovi vlády Robertovi Ficovi, rozhodli jsme se až do vyšetření tohoto případu opustit své pracovní pozice na úřadu vlády," napsali Jasaň a Trošková ve společném prohlášení.

Odchod Jasaně a Troškové požadovala opozice, která k odchodu vyzývá také ministra vnitra a policejního prezidenta. V Bratislavě se dnes konalo shromáždění a průvod ulicemi na památku Kuciaka a jeho partnerky. Lidé se zapálenými svíčkami v rukou se vydali na tichý pochod k úřadu vlády. Minutou ticha dnes na začátku své plenární schůze v Bruselu uctil památku slovenského novináře Evropský parlament.

Fico dnes opozici obvinil, že téma vraždy novináře a jeho partnerky zneužívá v politickém boji s cílem převzít moc. "Smrt dvou mladých lidí se pro opozici stala obyčejným politickým nástrojem, kterým chce vyhnat lidi do ulic a takovým způsobem získat moc. Není toho totiž schopna dosáhnout ve svobodných demokratických parlamentních volbách," řekl Fico.

Slovenské úřady mezitím začaly zkoumat Jasaňovu bezpečnostní prověrku. "Bezpečnostní prověrka pana Jasaně, která je platná dva roky, je v současnosti již otevřená. Dělají se potřebné kroky a úkony k posouzení toho, zda došlo k selhání," řekl šéf parlamentního výboru pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Ľubomír Galko. Jasaň listu Plus jeden deň řekl, že nebyl napojen na žádnou mafii, a pohrozil žalobami za pomluvu.

Italský podnikatel Antonino Vadala, který má podle Kuciakových zjištění vazby na slovenské politiky i italskou mafii, podniká i v Česku. Podle obchodního rejstříku mu od loňského listopadu patří společnost Vadala Group CZ, která se do té doby jmenovala Redo Water. Firma sídlí na nejdražší české ulici Na Příkopě v Praze, zabývá se realitami a nemá téměř žádný majetek, napsala dnes Mladá fronta Dnes (MfD).

Loading...

Témata:

vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) | Ján Kuciak | Slovensko | stars24.cz

Vstoupit do diskuse