Ukrajinská aktivistka, která se minulý měsíc při českých prezidentských volbách polonahá vrhla před prezidenta Miloše Zemana, přišla kvůli své angažovanosti o místo učitelky v mateřské škole.

Na svých internetových stránkách o tom informalo Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).

"Byla jsem vyhozena kvůli Femenu," řekla Anželina Diašová RFE/RL. "Vím, že někteří rodiče (žáků) se kvůli mým aktivitám ve Femenu styděli," dodala. Mladá žena také přišla o práci pro internetový portál, pro který psala o módě a hodnotila restaurace.

"Myslím, že někteří lidé jsou příliš konzervativní a je pro ně obtížné, aby pro ně pracoval někdo, kdo dělá něco zvláštního, něco abnormálního," poznamenala Diašová. I přes následky, jaké za svůj aktivismus nese, hodlá v činnosti v rámci Femen pokračovat.

Diašová působí ve skupině Femen asi osm let. "Kvůli své barvě pleti jsem zvyklá bojovat za svá práva," říká žena, která je dcerou Angolana a Ukrajinky. Loni v červenci protestovala proti běloruskému autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi během jeho kyjevské schůzky s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Byla za to obviněna z výtržnictví a kladení odporu policii a hrozí jí až pětileté vězení.

Letos v lednu při prvním kole českých prezidentských voleb se Diašová ve volební místnosti v pražských Stodůlkách rozběhla k Zemanovi s nápisem "Zeman, Putin's slut" (Zeman, Putinova děvka) na nahé hrudi. Stejné heslo přitom vykřikovala.

"Chtěla jsem upozornit na nebezpečí pro druhé kolo prezidentských voleb. Pokud si totiž lidé zvolí Zemana, zvolí zároveň válku, krveprolití, jelikož český prezident je blízkým přítelem Vladimira Putina, který anektoval Krym a vede proti Ukrajině otevřenou válku. Na těle jsem měla napsáno „Zeman – Putin‘s slut“ (Zeman – Putinova děv*ka – pozn. red.). Musela jsem na to upozornit, jelikož i my jsme na Ukrajině dříve měli podobného člověka – tím byl Viktor Janukovyč. Ten přinesl do naší země válku a stejně jako váš prezident měl velmi blízký vztah k Putinovi," uvedla v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Témata:

napadení Miloše Zemana polonahou aktivistkou (12. 1. 2018) | Ukrajina | stars24.cz

Vstoupit do diskuse