Stanovisko obou kandidátů na český prezidentský úřad k údajnému volebnímu vměšování Ruska se stalo ústředním tématem informací ruského tisku o druhém kole prezidentských voleb v České republice. Velká většina médií klade důraz na vyjádření Miloše Zemana z první debaty s Jiřím Drahošem, že výroky o ovlivňování sněmovních voleb tajnými službami urážejí voliče.

Kampaň před druhým kolem prezidentských voleb poměrně podrobně sledují ruská centrální i regionální média. Část neskrývá otevřené sympatie k obhájci mandátu Zemanovi, většina hodnotí vývoj v Česku s ohledem na zájmy ruské zahraniční politiky.

Ruské zpravodajské servery uvádějí, že tvrzením Jiřího Drahoše o vlivu ruských tajných služeb na české volby se Zeman v první přímé televizní debatě vysmál. Server Vesti napsal, že "důkazy (o vměšování) Drahoš nemá, jak je to v takových situacích obvyklé".

Ruský krajně nacionalistický server Russkij mir obvinil Drahoše, že české obyvatelstvo straší. Stejně orientovaná televizní stanice Cargrad na webu napsala, že prezident Zeman v první debatě svého protikandidáta "usadil". Drahoš se prý svými prohlášeními o Rusku snaží voliče zmást.

Českým prezidentským volbám se v komentáři věnovala redakce "levicově vlasteneckého" serveru Krasnaja vesna (Rudé jaro). Připomíná výhrady místní opozice k průběhu ruských prezidentských voleb v roce 2012, které údajně "vyvrátila nezávislá prověrka patrioticky orientovaných aktivistů". Ve volbách, podle liberální opozice zfalšovaných, tehdy zvítězil Vladimir Putin.

"Uběhlo několik let a trend se díky Spojeným státům dostal na novou úroveň," píše se v komentáři. "Nyní opoziční síly v řadě zemí obviňují ze svých neúspěchů Rusko. Rusko prý volby ovlivnilo, a proto v nich prohráli. Žádné důkazy přirozeně nejsou, jde jen o prázdná obvinění," konstatovala Krasnaja vesna.

Témata:

prezidentské volby 2018 | Jiří Drahoš | Miloš Zeman | stars24.cz

Vstoupit do diskuse