Server stars24.cz vás v loňském roce informoval o několika případech selhání lékařské péče, k nimž došlo u našich východních sousedů. Ani letošní rok ale není výjimkou a slovenské sociální sítě plní fotografie a příběhy lidí, kteří měli tu smůlu, že se dostali například na pohotovost.

Magazín Nový čas upozornil na případy lidí, kteří se rozhodli zavítat například do univerzitní nemocnice v Bratislavě. Řada z nich si na sociálních sítích stěžuje na tamní podmínky, neboť museli se svými dětmi sedět i několik hodin v čekárně, na zemi, ve chvíli, kdy jejich ratolesti měli velké bolesti a horečky.

"Z této nemocnice se internetem jako lavina šíří šokující fotky. Plná čekárna a mámy s dětmi sedící na zemi!" píše server s tím, že miminka čekají na vyšetření v horečkách i pět hodin. Na pohotovosti totiž i v době chřipek působí pouze jedna lékařka, na kterou v čekárně čeká i téměř 30 pacientů.

Nedostatečné lékařské kapacity podtrhuje i nedostatek židlí, maminky si proto s dětmi sedají na studenou zem, kde několik hodin čekají, než přijdou na řadu. V regionu totiž fungují už jen dvě nemocnice v dětskou pohotovostí, které navíc pacienty neodesílají na urgentní příjmy, jak dokládá případ jiné maminky.

Ta se vypravila s tříletým synem na pohotovost, protože jeho horečky překračovaly hranici 40 stupňů. Tam ji namísto na urgentní příjem poslali na ambulanci, přesto že lékaři pojali podezření na zápal plic. 

"Rentgen ukázal, že na snímku je nález a s popsanou diagnózou nás opět poslali do ambulance na pohotovost," vysvětlila maminka Katarina s tím, že lékař jí oznámil, že její syn má zápal plic a maminku nakonec na urgentní příjem poslal. "Tam ale přišel lékař s jinou diagnózou. Prý se mu nezdá, že by šlo o zápal plic, spíše stav připisoval chřipce," popisuje dále maminka s tím, že ji lékaři nakonec poslali domů. Jak mohou dva lékaři v jedné nemocnici určit rozdílné diagnózy dodnes nechápe.

Nemocnice tvrdí, že během víkendů by měli na pohotovosti sloužit dva lékaři, v poslední době ale nemocnice eviduje zvýšený nárůst malých pacientů s akutními respiračními problémy.

Mluvčí Národního ústavu dětských nemocí Dana Kamenická uvedla, že pacienti s méně závažným zdravotním stavem jsou vyšetřování v ambulanci pohotovostní služby, fotografie z čekárny na nichž lidé sedí na zemi ale považuje za zfalšované a tvrdí, že jde o šíření nepravdivých informací. 

Témata:

Slovensko | lékaři | stars24.cz

Vstoupit do diskuse