Voják, který dnes zaútočil na několika místech ve městě Nakchon Rátčchasímá na východě Thajska, zastřelil podle posledních informací místních úřadů nejméně 20 osob. Dalších 21 lidí utrpělo zranění. Agentura Reuters napsala, že pro Thajsko jde o neobvyklý případ, s násilím se potýkají spíše země na jih od něho. Útočník je na útěku, prý se ukryl v nákupním centru.

Místní média zveřejnila záběry, na kterých voják vystoupil z auta a několikrát vystřelil; lidé se vzápětí dali na útěk. Útočník, jehož motiv zůstává nejasný, útok živě vysílal na sociálních sítích. Jeho profil na facebooku je už zablokovaný. Dříve během dneška na něm napsal, že "smrt je pro každého nevyhnutelná".

Voják podle všeho nejprve zastřelil svého velitele a na základně, kde působí, ukradl zbraně a munici, napsala britská BBC. Muž poté autem odjel do města, kde nejprve začal střílet v buddhistickém chrámu, a poté v obchodním centru Terminal 21. V něm se nejspíš ukryl.

"Nevíme, proč to udělal. Vypadá to, že se zbláznil," cituje Reuters mluvčího thajského ministerstva obrany.

Policie uzavřela nákupní středisko a také okolní ulice. Místní obyvatele vyzvala, aby nevycházeli z domů. Na záběrech z bezpečnostních kamer bylo vidět, jak se útočník se zbraní pohybuje v obchodním centru. Jiné záběry zaznamenaly požár, který v budově nejspíš vypukl, když vybuchla plynová bomba, kterou útočník zasáhl.

Deník Bangkok Post napsal, že pachatel, kterému je 32 let, drží uvnitř nákupního centra rukojmí. Tuto informaci ale úřady oficiálně nepotvrdily. Zevnitř budovy se nicméně ozývala střelba. Mluvčí ministerstva obrany později potvrdil, že vojáci a policisté z nákupního střediska evakuují stovky lidí. "Kolik lidí je stále uvnitř, ale nevíme," dodal mluvčí.

Ministerstvo zdravotnictví požádalo obyvatele, aby v nemocnicích v okolí darovali krev, která je potřeba pro velké množství zraněných.

Město Nakchon Rátčchasímá, které je známé rovněž pod jménem Korat, leží asi 250 kilometrů na severovýchod od Bangkoku.

Témata:

útok | Armáda | Thajsko | střelba | stars24.cz | Breaking News

Vstoupit do diskuse