Drama toho newyorského rána sledovaly miliony lidí po celém světě. Zdánlivě nezničitelná „dvojčata“ Světového obchodního centra nakonec podlehla a šla k zemi. Při nejhorším teroristickém útoku v dějinách lidstva zemřely téměř 3 tisíce lidí. Co se 11. září 2001 stalo?

Datum 11. září zůstane už navěky spojeno s událostmi v New Yorku roku 2001. Drama tehdejšího dne začalo kolem osmé hodiny ranní, kdy v rozmezí několika minut unesli teroristé z organizace al-Káida čtyři linková letadla.

V 8:46 narazil let American Airlines 11 do severní věže Světového obchodního centra, o 17 minut později následoval druhý náraz, tentokrát letu United Airlines 175 do jižní věže. Ten už díky televiznímu přenosu sledovaly miliony lidí po celém světě.

K zemi se jako první zhroutila jižní věž „dvojčat“. Stalo se tak v 9:59, tedy 56 minut po nárazu letounu. Zhruba o půl hodiny později, v 10:29, následovala i severní věž. V sutinách Světového obchodního centra nalezlo smrt 2606 lidí, dalších 147 přišlo o život na palubách obou letadel.

Co se stalo s dalšími dvěma lety? Linka American Airlines 77 s celkovým počtem 59 lidí na palubě narazila do budovy Pentagonu, v jehož útrobách zahynulo 125 osob. Pouť letu United Airlines 93 skončila po boji mezi teroristy a pasažéry uprostřed polí v Pensylvánii. Všech 40 lidí na palubě zemřelo.

Počet obětí se nakonec vyšplhal téměř na 3000. Dnes je jim věnován pietní prostor známý jako Ground Zero. Jde o fontánu, jejíž tvar kopíruje budovy původního World Trade Center. V květnu 2013 byla navíc dokončena budova nového Světového obchodní centra s názvem One World Trade Center.

Témata:

11. září 2001 | New York | Terorismus | One World Trade Center | stars24.cz

Vstoupit do diskuse