Požáry v Amazonii: Letos udeřily 88 tisíc krát, tady je viník, který za ně může!

Amazonský prales hoří

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz, ČTK

6. září 2019 12:40

Brazilskou část Amazonie zasáhlo v srpnu 30 901 požárů, což je nejvíce od roku 2010. V letošním roce vypuklo v Amazonii asi 80 000 požárů a ochránci životního prostředí brazilského prezidenta obviňují z toho, že má na letošním 77procentním nárůstu oproti roku 2018 svůj podíl.

Brazilská vláda čelí silné kritice ze zahraničí za vlažnou reakci na požáry, které ničí deštné pralesy v Amazonii, považované za "zelené plíce" planety zpomalující globální oteplování.

Krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro, který je v úřadu od letošního ledna, dlouhodobě čelí kritice, že zlehčuje varování ekologů před odlesňováním Amazonie a upřednostňuje ekonomické zájmy před ekologickými.

Bolsonaro opakovaně kritizoval činnost brazilského ústavu pro životní prostředí (IBAMA), který označil za překážku ekonomického rozvoje a jemuž vláda letos snížila finance ze státního rozpočtu.

Amazonský region požáry trápí pravidelně v období sucha mezi srpnem a říjnem. V osmém měsíci roku 2010 jich brazilští vědci zaznamenali dokonce 45.000.

Letošní krize byla předmětem značného mezinárodního zájmu a byla například jedním z hlavních témat projednávaných před týdnem na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7. K většímu počtu požárů podle expertů přispívá nejen sucho a klimatické změny, ale také ilegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy. Kvůli tomu se stal terčem kritiky i brazilský prezident Jair Bolsonaro, který ekonomické aktivity v Amazonii podporuje.

Pro 76 procent Brazilců je mezinárodní zájem o ochranu tamní přírody oprávněný, vyplývá z nového průzkumu agentury Datafolha, o němž dnes informovala agentura AFP. Zároveň ale 75 procent dotázaných uvedlo, že správa deštného pralesa přísluší Brazílii. Francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno navrhl, aby byl pralesu přidělen "mezinárodní status", což Bolsonaro hodnotil jako ohrožení brazilské svrchovanosti.

AP připomíná, že na brazilském území se nachází asi 60 procent amazonského pralesa, který bývá označován za plíce planety. Zdejší stromy každý rok absorbují až dvě miliardy tun oxidu uhličitého.

Témata: Brazílie Amazonský prales