Ocitne se naše planeta v polovině září v ohrožení? NASA varuje před asteroidem, který kolem Země proletí za více než 14 dní, jeho velikost je srovnatelná s nejvyššími mrakodrapy světa. Jaké nebezpečí nám hrozí?

NASA sice nedávno uvedla, že v následujících 100 letech nehrozí dopad asteroidu na Zemi, přesto před kosmickými tělesy nadále varuje, jelikož taková jsou pravidla hry. Agentura totiž považuje za potenciálně nebezpečný každý asteroid o průměru větším než 150 metrů, který se může přiblížit k naší planetě na méně než 7,4 milionu kilometrů.

Takový je případ planetky 2000 QW7, jejíž průměr odhadují vědci až na 650 metrů. Asteroid se zemi nejvíce přiblíží 14. září, kdy kolem Země proletí ve vzdálenosti 5,3 milionu kilometrů. Podle agentury Reuters má planetka momentálně rychlost přes 23 tisíc kilometrů za hodinu.

Planetka obíhající kolem Slunce se přibližuje k Zemi pravidelně v 19letých cyklech. Naposledy byla pozorována při průletu kolem planety 1. září 2000, další příležitost pak přijde zhruba v polovině října 2038.

Ještě větší vesmírné těleso, planetka 1999 KW4, proletěla kolem Země letos v květnu. Měla dokonce vlastní měsíček, šlo tedy o systém složený z 1,5 kilometru širokého objektu a dalšího tělesa o velikosti půl kilometru.

Témata:

asteroid | Vesmír, Asteroidy | NASA | stars24.cz

Vstoupit do diskuse