Požár v Amazonii je OBŘÍ KATASTROFOU! Hoří na 70 tisících místech!

Požáry spalují Amazonský prales

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

22. srpna 2019 8:53

Špatné počasí společně s dýmem z rozsáhlým lesních požárů ponořilo Sao Paulo uprostřed odpoledne do tmy, napsal list El País. Brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) v zemi od čtvrtka identifikoval 9507 nových požárů, většinu z nich Amazonii, která je od Sao Paula vzdálená téměř 3000 kilometrů.

INPE letos v Brazílii registruje přes 70.000 požárů, které ohrozily převážně amazonský deštný prales, napsala agentura Reuters. Prales je označovaný za "zelené plíce" planety, protože má klíčovou roli v pohlcování skleníkových plynů přispívajících ke změnám klimatu. Většina jeho rozlohy se nachází na území Brazílie a ohrožuje ho především kácení a vypalování stromů s cílem získat zemědělskou půdu.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nepřímo obvinil nevládní organizace, že zapalují les v Amazonii, aby poškodily jeho vládu kvůli tomu, že jim snížila příspěvky. Informovala o tom dnes brazilská média. Prezident, kritizovaný za preferování ekonomických zájmů před ekologickými, tak reagoval na statistiku, podle níž počet lesních požárů v Brazílii letos proti stejnému období z loňska vzrostl o 84 procent.

"Sebrali jsme peníze nevládním organizacím, dostávají jen 40 procent. Takže mají nedostatek peněz. Takže možná, neříkám že ano, existují kriminální činy těchto nevládních organizací," řekl dnes k lesním požárům Bolsonaro. Na dotaz novinářů, zda jsou za požáry zodpovědné nevládní organizace, odpověděl: "To neříkám. Musíme bojovat proti zločinu, pak uvidíme, kdo je za něj zodpovědný. Ale podle mě v tom je zájem těchto nevládních organizací."

Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) zveřejnil v úterý data, podle nichž od začátku roku eviduje v Brazílii rekordních 72.843 lesních požárů. Jen od minulého čtvrtka odhalily satelitní snímky 9507 nových lesních požárů, zejména v amazonském pralese, sdělil INPE.

Bolsonaro data v první reakci v úterý zlehčoval. "Říkali mi kapitán motorová pila a teď jsem Nero, protože zapaluji Amazonii. Ale je přece období požárů," uvedl brazilský prezident. Podle INPE ale za větší počet požárů nemůže jen sucho či klimatické změny. Přispívá k nim i nelegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy.

Kvůli požárům ve státech Amazonas a Rondonia se v pondělí odpoledne místního času na hodinu zahalilo do tmy město Sao Paulo, když tam silný vítr a studená fronta zanesly dým z lesních požárů. Od nich je přitom město vzdáleno přes 2700 kilometrů.

Amazonský deštný prales je označován za "zelené plíce" planety, protože má klíčovou roli v pohlcování skleníkových plynů, jež přispívají ke změnám klimatu. Asi 60 procent amazonského pralesa leží na území Brazílie.

Obavy ekologů o Amazonii se zvýšily poté, co do úřadu brazilského prezidenta nastoupil krajně pravicový politik Bolsonaro, který se chystá mimo jiné legalizovat těžbu nerostů v domorodých rezervacích v Amazonii.

Bolsonaro nedávno označil za nepravdivé alarmující údaje ústavu INPE o odlesňování Amazonie. Kvůli sporu s prezidentem pak skončil v úřadu šéf INPE Ricardo Galvao.

Kvůli neekologické politice Bolsonarovy vlády také tento měsíc oznámilo Německo, že omezí financování ekologických projektů v Amazonii. Bolsonaro pak přes novináře vzkázal německé kancléřce Angele Merkelové, ať si své peníze nechá a použije je na zalesňování své země. Po Německu oznámilo zastavení financování nových projektů v Amazonii i Norsko, které už loni objem peněz omezilo.

Témata: požár Brazílie Amazonský prales