Jak se budou letní prázdniny chýlit ke konci, lidstvo bude vyhlížet potenciálně nebezpečný asteroid velký jako pyramida. Vesmírné těleso má proletět kolem Země koncem srpna. Jaké nebezpečí nám hrozí?

Koncem srpna se k Zemi přiblíží potenciálně velmi nebezpečný asteroid o velikosti Velké (Cheopsovy) pyramidy v Gíze. Těleso má jméno 2019 OU1 a průměr 160 metrů. 28. srpna bude k naší planetě čtyřicetkrát blíž než Venuše a mine je ve vzdálenosti přibližně milion kilometrů.

Evropská kosmická agentura proto obnovila seznam kosmických objektů ohrožujících Zemi. Kupříkladu 9. září je možná srážka s asteroidem 2006QV89. Na prvním místě seznamu je ovšem asteroid 2010RF12. Ten se dle expertů nebezpečně přiblíží v roce 2095, pravděpodobnost srážky činí 1:16.

V květnu se objevila informace, že k naší planetě se během deseti let přiblíží šest asteroidů, přičemž nejvíc nás ohrožuje Apophis. V případě kolize by dle expertů hrozila globální katastrofa. Objevit se má v roce 2029.

Už o dva roky dříve bude Zemi míjet těleso 1990 MU o průměru 2,8 kilometru. Mezi ním a Apophisem se k nám přiblíží ještě dalších pět planetek. Podle nynějších odhadů ale ani jedno z těles nepředstavuje hrozbu, ačkoliv se dvě z nich objeví ve vzdálenosti menší, než dělí Zemi od Měsíce.

Témata:

asteroid | Vesmír, Asteroidy | Země | stars24.cz

Vstoupit do diskuse