Rusko by mělo Spojeným státům více pomáhat ve snaze přesvědčit Severní Koreu, aby se vzdala svých jaderných zbraní. Prohlásil to dnes americký prezident Donald Trump v reakci na čtvrteční telefonát se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Ten Spojené státy obvinil, že Severní Koreu ke zvýšené jaderné a raketové aktivitě vyprovokovaly. Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval státy k posílení komunikace s KLDR, které má vést ke snížení napětí v regionu.

"Zásadním bodem bylo hovořit o Severní Koreji, protože bychom rádi, aby nám (Putin) se Severní Koreou pomohl. Čína pomáhá, Rusko nepomáhá. Rádi bychom ruskou pomoc," řekl podle agentury Reuters Trump novinářům v prvním vyjádření k telefonátu s Putinem.

Šéf Kremlu ve čtvrtek na tiskové konferenci prohlásil, že Washington i Pchjongjang musejí zastavit zvyšování napětí na Korejském poloostrově a vyzval ke krajní opatrnosti. Dodal, že Spojené státy cíle svého případného vojenského úderu proti KLDR přesně neznají, naopak protiútok ze severu by skončil katastrofou.

Trump si se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem v posledních měsících vyměňuje ostrá prohlášení a mluví o útoku na KLDR v případě její provokace. Rusko naproti tomu hovoří o nutnosti řešit napjatou situaci v regionu diplomaticky. Možnost jednat s Pchjongjangem bez jakýchkoli předběžných požadavků nedávno naznačil americký ministr zahraničí Rex Tillerson, což Putin ve čtvrtek ocenil.

Šéf americké diplomacie dnes v Radě bezpečnosti OSN své dřívější prohlášení poněkud upravil dovětkem, že "Severní Korea si musí zasloužit svůj návrat k (jednacímu) stolu". A to tím, že jednání bude předcházet nespecifikovaně dlouhé období, kdy nebude Pchjongjang provádět raketové ani jaderné testy.

Tillerson ve svém vystoupení reagoval na slova šéfa OSN Guterrese, jenž vyzval k okamžitému posílení komunikace s KLDR. To je podle něho "zásadní pro snížení rizika nepochopení či nedorozumění a poklesu napětí v regionu".

Americký ministr obrany Jim Mattis dnes uvedl, že nejnovější test severokorejské dalekonosné rakety neprokázal bezprostřední hrozbu pro Spojené státy. Krátce po testu koncem listopadu Mattis řekl, že raketa předvedla lepší letové schopnosti než kterákoli z předchozích střel a že prokázala trvalou severokorejskou snahu o vyrobení rakety, která by mohla zasáhnout území USA.

Na dnešní dotaz novinářů v Pentagonu, zda raketový test naznačil bezprostřední hrozbu jaderného útoku na USA, Mattis podle agentury AP odpověděl: "Ne, ještě ne." Dodal, že američtí odborníci stále pokračují v zevrubné analýze severokorejských zbrojních schopností. To se pravděpodobně týká zobrazovacích analýz dráhy letu rakety a opětovného vstupu její hlavice do zemské atmosféry.

V Radě bezpečnosti OSN dnes v rámci posledních jednání o KLDR náměstek jihokorejského ministra zahraničí Čo Hjon upozornil, že Pchjongjang se dostal do závěrečné fáze jaderného zbrojení. Apeloval na mezinárodní společenství, aby si uvědomilo naléhavost nebezpečí, které země představuje, a našlo způsob jak zastavit severokorejský jaderný program.

Témata:

Severní Korea (KLDR) | Donald Trump | Vladimír Putin | USA | Rusko | stars24.cz

Vstoupit do diskuse