Trump něco prozradil? Američané brzy přistanou na Marsu!

Trump neco prozradil? Řekl, Američané brzy přistanou na Marsu!

Autor: stars24.cz, ČTK

5. července 2019 6:06

Americký prezident Donald Trump dnes v projevu u příležitosti amerického Dne nezávislosti ve Washingtonu řekl, že Spojené státy jsou nyní silnější než kdy v minulosti s tím, že pro Američany není nic nemožné. Později šéf Bílého domu řekl, že brzy bude americká vlajka na Marsu. Informovala o tom agentura AP.

Letošní oslavy Dne nezávislosti byly neobvyklé vojenskou přehlídkou, za jejíž uspořádání se Trump stal terčem ostré kritiky, mimo jiné kvůli nákladnosti celé akce.

Trump ve svém projevu zmínil řadu amerických úspěchů napříč dějinami, včetně přistání na Měsíci před 50 lety. "Velmi brzy zapíchneme americkou vlajku na Marsu," řekl.

Hlavní část oslavy Dne nezávislosti začala přeletem prezidentského speciálu, který v době přítomnosti šéfa Bílého domu na palubě nese volací znak Air Force One, nad parkovou promenádou National Mall až k budově Kapitolu. Začátek programu byl ale odložen kvůli deštivému počasí.

Prezidentův projev, při kterém hovořil zpoza stěny z neprůstřelného skla pokryté kapkami deště, prokládaly přelety letounů každé z pěti organizačních složek ozbrojených sil Spojených států. V úvodu projevu Trump řekl, že brzy budou Spojené státy mít i vesmírné síly. Prezident, který se jak poznamenala agentura Reuters sám kvůli kostním výrůstkům vyhnul vojenské službě ve Vietnamu, jinak ve své řeči chválil armádu a před jednotlivými přelety vojenských letounů vyprávěl příběhy týkající se každé z organizačních složek. Diváci mohli vidět například bombardéry B-2 či akrobatickou letku námořnictva Blue Angels, která vyvolala asi největší nadšení.

"Po 65 let se žádnému nepřátelskému letectvu nepodařilo zabít jediného amerického vojáka, protože nebe patří Spojeným státům americkým," řekl Trump.

Před projevem se mnoho skeptiků obávalo, zda Trump bude apolitický. Televize CNN později prezidentovu řeč označila za vzácný příklad snahy prezidenta Američany sjednotit. "...Pokud nikdy, nikdy nepřestaneme bojovat za lepší budoucnost, nebude existovat nic co by Amerika nedokázala," řekl Trump.

Do Washingtonu na oslavu Dne nezávislosti přijely tisíce stoupenců Trumpa, mnozí z nich v čepicích s jeho sloganem "Make America Great Again" (Vraťme Americe její velikost). Zároveň však před Bílým domem demonstranti podle agentury Reuters zapálili americkou vlajku, zatímco jiní přišli s bannerem, na kterém bylo napsáno "Trump je vlastizrádce". Kritikům také vadí, že přesná cena celé akce nebyla zveřejněna. Objevují se zároveň zprávy, že Správa amerických parků (NPS) na financování události dala téměř 2,5 milionů dolarů, což tvoří nemalou část jejího rozpočtu. Trump na twitteru uvedl, že cena přehlídky bude velmi malá oproti její reálné hodnotě.

Po jednadvacáté hodině místního času na konci koncertu, který se na počest svátku konal ve Washingtonu, rozsvítily oblohu nad hlavním městem pompézní ohňostroje, o kterých Trump již dříve avizoval, že budou největší v historii washingtonských oslav Dne nezávislosti.

Témata: Donald Trump Den nezávislosti v USA USA Mars Vesmír