Zatmění Měsíce: Bude částečné, nastane v sobotu večer. Vidět bude i Jupiter

Měsíc, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě

24. října 2023 9:25

V sobotu 28. října bude možné v pozdních večerních hodinách pozorovat částečné zatmění Měsíce. Podmínky mají být podle odborníků velmi dobré, úkaz tak bude mezi 21. a 23. hodinou viditelný pouhýma očima bez dalekohledu i z měst. Lidé uvidí vedle Měsíce i jasnou planetu Jupiter. 

Počáteční polostínová fáze nastane tři a půl hodiny po východu Měsíce, tedy okolo 21. hodiny. Částečné zatmění začne ve 21:35, potrvá hodinu a 17 minut a do maxima se dostane ve 22:14. Jev skončí ve 22:53, ještě půl hodiny bude následně patrná polostínová fáze zatmění.

"Po celou dobu úkazu najdeme poměrně nedaleko – asi 6° východně od Měsíce – jasnou planetu Jupiter, se kterou pak bude náš přirozený souputník v konjunkci časně ráno dalšího dne. Nad jiho-jihozápadem při zatmění upoutá pozornost planeta Saturn," upozornila Česká astronomická společnost společně s Fyzikálním ústavem Slezské univerzity v Opavě v tiskovém prohlášení.

Lidem na pozorování zatmění Měsíce postačí oči, odborníci ale doporučují mít po ruce alespoň malý dalekohled. Bude možné si lépe prohlédnout měsíční krátery či odhalit fakt, že část Měsíce ponořená v zemském stínu není zcela tmavá. 

Astronomové upozorňují, že úkaz bude možné podporovat i v případě pokrytí oblohy jemnou vrstvou oblačnosti. "Dokonce samotné oblaky přecházející před Měsícem mohou vytvořit zajímavé jevy, neboť rozptylují měsíční záření na kapičkách vody či krystalkách ledu, z nichž jsou tvořeny, což obvykle přináší podmínky například pro vznik hala kolem Měsíce, atmosférickou korónu a podobně," uvedli. 

Další zatmění Měsíce viditelné z České republiky nastane ve středu 18. září 2024 v časných ranních hodinách a bude opět částečné. Úplného zatmění se dočkáme v neděli 7. září 2025.

Témata: Měsíc Vesmír astronomie