Začátek děsivé války? Írán zaútočil na Izrael. Biden napadený stát ujistil o podpoře a zasedne i OSN

Tato fotografie s dlouhou expozicí pořízená 14. dubna 2024 ukazuje stopy mílí a světlic z výbuchů na obloze nad Kirjat Shemona, když izraelský protiraketový systém zachycuje rakety a drony z Íránu. Kombinovaný útok desítek balistických střel a stovek bezpilotních letounů z Íránu vyvolal v neděli brzy po celém Izraeli náletové poplachy, uvedla izraelská armáda, když obyvatelé hlásili, že bylo slyšet několik bombových útoků. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) Daniel Hagari během tiskového brífinku potvrdil, že Izrael byl napaden balistickými raketami a bezpilotními vzdušnými prostředky z Íránu, přičemž poznamenal, že systémy vzdušné obrany některé rakety zachytily. (KIRYAT SHEMONA, 14. dubna 2024).

Autor: Jan Novák

14. dubna 2024 7:21

Televizní vysílání v sobotu večer ukázalo, že Íránské Revoluční gardy provedly odvetný útok na Izrael, při kterém vypustily desítky bezpilotních dronů a raket. Izrael označil tento útok za "závažnou a nebezpečnou" eskalaci situace. Po dvou hodinách očekávání se sirény rozezněly po celé zemi.

Podle oficiálního sdělení izraelské armády bylo z Íránu vypáleno několik desítek bezpilotních dronů, které podle nejmenovaných zdrojů byly očekávány kolem 02:00 místního času (01:00 SELČ). Potvrzení této informace přišlo právě v 00:58 hodin našeho času, kdy se poprvé rozezněly sirény varující před vzdušným útokem.

Daniel Hagari, mluvčí izraelské armády, ve svém posledním prohlášení sdělil, že Írán vypálil rakety směrem na Izrael a zároveň zdůraznil, že na obloze je „mnoho“ stíhaček připravených k odražení útoků z Teheránu.

"Írán vypálil rakety ze svého území na území Izraele," uvedl brzy ráno Hagari.

"Chci připomenout, že bez ohledu na původ hrozby, když zazní poplach, je důležité vstoupit do krytu a zůstat tam nejméně deset minut. V případě potřeby prodloužení pobytu v krytu vás budeme informovat," dodal.

„V této chvíli je ve vzduchu množství letadel IAF připraveno čelit jakékoli hrozbě,“ dodává Hagari. „Můžete slyšet výbuchy ze zasažených dronů nebo padající trosky. Jelikož existují různé hrozby, výstrahy mohou být vyhlášeny v rozsáhlých oblastech,“ pokračuje.

Hagari také vyzval veřejnost, aby se „zdržela šíření neověřených fám a nepravdivých zpráv“.

„Nadále se chovejte zodpovědně a klidně jako dosud a dodržujte pokyny. Jsme silní a schopni zvládnout tuto událost,“ dodává.

V prohlášení Revolučních gard se říká, že operace s názvem „Čestný slib“ probíhá s podporou íránské Nejvyšší rady pro národní bezpečnost a pod dohledem generálního štábu ozbrojených sil.

V porovnání s drony balistické rakety nebo střely s plochou dráhou letu dosáhnou území Izraele podstatně dříve, uvedl server The Times of Israel. Armáda dosud identifikovala více než 100 dronů vypálených z Íránu.

Íránská bezpilotní letadla s 20 kg výbušninou jsou důvodem vážného znepokojení, prohlásil izraelský generál Amos Yadlin v rozhovoru pro zpravodajskou televizi Channel 12. Daniel Hagari, mluvčí izraelské armády, dodal, že sledují pohyb těchto letadel směrem k Izraeli s obavami o možnou eskalaci. Izraelská armáda oznámila, že ve všech ohrožených oblastech budou znít sirény a jejich obrana je připravena. Izrael, Jordánsko, Irák a Libanon již uzavřely své vzdušné prostory jako opatření proti útoku.

Podle informací portálu Times of Israel izraelský zástupce pro Army Radio uvedl, že ze stovek odpálených íránských dronů, které směřovaly směrem k Izraeli, bylo již zničeno více než sto dronů mimo izraelský vzdušný prostor. Dále se uvádí, že některé z těchto dronů byly sestřeleny Spojenými státy a jednotkami Spojeného království. Předchozí zprávy izraelských ozbrojených sil naznačovaly identifikaci více než sto dronů směřujících na Izrael.

Americký prezident Joe Biden je o útoku „pravidelně informován“. "Spojené státy budou stát pevně na straně Izraelců a podporovat jejich obranu před hrozbami ze strany Íránu," dodala mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Adrienne Watsonová.

Západní svět a OSN stojí za Izraelem

Generální tajemník OSN Antonio Guterres a západní země se postavily na stranu Izraele a ostře odsoudily Írán za útoky bezpilotními letouny a raketami. Spojené státy potvrdily svou pevnou podporu Izraeli, zatímco Evropská unie označila situaci za "bezprecedentní eskalaci". Británie varovala, že Írán způsobuje v regionu chaos, zatímco Německo varovalo před hrozbou "regionálního požáru".

Guterres vyzval k okamžitému zastavení nepřátelských akcí a „rozhodně odsoudil vážnou eskalaci způsobenou rozsáhlým útokem“ Íránu na Izrael. „Jsem hluboce znepokojen velmi reálným nebezpečím destruktivní eskalace v celém regionu. Vyzývám všechny strany k maximální zdrženlivosti, aby se vyhnuly jakýmkoli akcím, které by mohly vést k velké vojenské konfrontaci na mnoha frontách na Blízkém východě," uvedl v prohlášení na sociálních sítích X.

Americký prezident Joe Biden potvrdil pevný závazek USA v podpoře Izraele před hrozbami ze strany Íránu. Na sociální síti X napsal, že jejich ochrana je neochvějná. Šéf diplomacie EU Josep Borrell odsoudil íránský útok a označil ho za "bezprecedentní eskalaci". Charles Michel, šéf Evropské rady, vyzval k zabránění dalšího krveprolití na Blízkém východě a slíbil, že situaci budou s partnery bedlivě sledovat.

Britský premiér zdůraznil, že Írán opětovně ukázal svůj záměr způsobit zmatek na svých hranicích. Na sociálních sítích X uvedl, že společně se spojenci intenzivně pracují na stabilizaci situace a zabránění další eskalaci.

Německý kancléř Scholz ujišťuje, že jeho země stojí pevně na straně Izraele. Na sociální síti X označil izraelskou stávku za nezodpovědnou a neopodstatněnou. Zároveň varoval, že Íránu hrozí regionální požár.

Ministr zahraničí Sejournet ostře odsoudil íránský útok na Izrael. Na sociální síti X zdůraznil, že Írán překročil novou linii svými akcemi, které mají destabilizovat situaci a zvyšují riziko vojenské eskalace. Potvrdil rovněž závazek Paříže k bezpečnosti Izraele.

Český premiér Petr Fiala (ODS) íránský útok odsoudil a vyjádřil pevnou podporu Izraele: "Pevně stojíme za Izraelem a jeho právem se bránit!"

Podle Izraelských obranných sil IDF Írán vypálil na Izrael přibližně 200 raket a dronů. Většina z nich byla podle izraelské armády zneškodněna mimo území. Zprávy médií uvádějí, že desítky granátů byly sestřeleny Spojenými státy, Velkou Británií a Jordánskem. Izraelské úřady odhadují škody jako minimální, byla potvrzena jedna oběť. Írán tvrdí, že granáty dosáhly svých cílů.

Témata: válka v Izraeli Írán OSN