Podle informací Radiožurnálu holding Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy a na většinu těchto pozemků navíc pobírá dotace. Podle právníka jde o trestný čin. Mluvčí Agrofertu Jan Pavlů to odmítl.

Agrofert vlastnil donedávna předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš. Akcie svých firem vložil v únoru kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

Zmíněných 1700 hektarů půdy nemá jasného majitele. Agrofert je tedy nevlastní, ani je nemá v nájmu. Přesto na většinu pozemků pobírá dotace od Evropské unie. Rozlohu pozemků spočítal Radiožurnál z veřejně dostupných databází. Podle webu Agrofertu tvoří pozemky s neurčitými vlastníky asi 1,5 procenta celkové plochy půdy obhospodařované holdingem.

Mluvčí Agrofertu tvrdí, že jednotlivé společnosti holdingu hospodaří na zemědělských pozemcích v souladu s platnými předpisy. "Při výkonu užívacích práv nutně přichází do styku s historickými dohodami, které uzavřeli v jejich okolí další zemědělští podnikatelé. Koncern Agrofert bezesporu není v ČR jediným, kdo se v dané, historicky vzniklé situaci nachází, ovšem na rozdíl od jiných subjektů se snaží situaci narovnat," řekl Pavlů. Agrofert se podle něj snaží majitele aktivně dohledávat.

"Žádná legislativa v současnosti nezakazuje zápis půdy bez dohledaných vlastníků do evidence půdy daného uživatele," uvedl Agrofert na svém webu. Majitele půdy se holding podle svého vyjádření snaží vyhledávat a v případě nutnosti vydání pozemku původním vlastníkům je připraven "patřičně reagovat". Firmy Agrofertu mají ve svých účetnictvích určeny peníze pro případ zpětného vyplacení nájemného, pokud se majitele podaří najít.

Hospodařením na půdě, kterou nevlastní, i pobíráním evropských dotací na ni ale podle právníka zřejmě firmy Agrofertu spáchaly trestné činy. "Z hlediska soukromého práva je to bezdůvodné obohacení, takový squatting, prostě - vlezl jsem někomu do bytu. A z hlediska trestního práva je to buď přímo podvod, anebo velmi zjednodušeně dotační podvod," míní právník Václav Vlk.

Reakce jsou bouřlivé

Holding Agrofert v oficiálním prohlášení, které má server EuroZprávy.cz k dispozici uvedl, že odmítá spekulace Českého rozhlasu ohledně údajného neoprávněného hospodaření na některých pozemcích. Poukazuje na to, že podobně jsou na tom stovky českých zemědělců.

„Víme o této situaci, odmítáme ale zavádějící interpretace Českého rozhlasu. V obdobné situaci jsou stovky zemědělských subjektů v České republice, avšak zase jen Agrofert je vykreslován v negativním světle. Jde o pozemky, u kterých dlouhodobě není znám vlastník. Hospodaření na takových pozemcích není nezákonné,“ uvádí Agrofert.

„Naopak takovým postupem je všeobecně ze strany zemědělců chráněn zemědělský půdní fond. Situaci již několik let aktivně řešíme. Pokud se vlastník objeví, nájemné či pachtovné samozřejmě zpětně doplácíme. Odmítáme interpretaci, že bychom se dopouštěli jakékoli nezákonné činnosti v oblasti dotací. Dotace na hospodaření čerpáme zcela v souladu s platnou legislativou,“ tvrdí společnost.

Na názor jsme se zeptali také Zemědělského svazu ČR. „Vzhledem k tomu, že nemáme dostatek relevantních informací k této záležitosti, nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ řekla serveru EuroZprávy.cz mluvčí Jana Sixtová.

Částečně za pravdu pak dává Agrofertu odborník na zemědělství František Havlát. Podle něj je otázka, zda jsou majitelé takové půdy opravdu neznámí. Pokud tomu tak je, je podle něj lepší, když orná půda neleží ladem. „Určitě to funguje napříč Českou republikou. Ale zemědělci v tu chvíli nikomu neplatí nájem, takže by na to ani neměli brát dotace, to je jednoduché,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Havlát. 

„Podle mého názoru je asi opravdu lépe, když se na takové půdě hospodaří. Jak ale zdůrazňuji, je otázka, zda by ten, kdo na ní hospodaří, neměl buď pobírat žádné dotace, nebo jen dotace zkrácené,“ dodal pro EuroZprávy.cz expert.

Témata:

Agrofert | Andrej Babiš | zemědělci | stars24.cz

Vstoupit do diskuse