Roman Janoušek zatím nenastoupil k výkonu trestu. Lobbistovi v sobotu skončilo roční přerušení trestu a do věznice měl dorazit do nedělní půlnoci. Janoušek podal minulý týden žádost o upuštění od zbytku trestu. Ze 4,5 roku si odseděl zhruba rok a čtvrt.

Mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová případný Janouškův nástup do vězení nechtěla v neděli komentovat. Obecně podle ní platí, že nenastoupí-li odsouzený v určený termín do vězení, "v určitém časovém horizontu" věznice informuje příslušný soud.

Mluvčí věznice v Brně-Bohunicích Dana Krejčířová už dřív uvedla, že Janoušek může zvolit kteroukoli nástupní věznici, třeba v Praze. "Jsou povinny ho vzít," řekla. Dodala, že bohunická věznice přijímá 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Janoušek měl do vězení po přerušeném trestu nastoupit do nedělní půlnoci. "Věznice informaci zaslala nám i na Městský soud v Praze," uvedla mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Sigmundová.

Janoušek žádá o upuštění od zbytku trestu, o tom by měl rozhodnout městský soud v Praze. Z vyjádření mluvčí obou soudů ale vyplývá, že se neshodují, který soud má vydat příkaz k Janouškově dodání do výkonu trestu pro policii.

Podle mluvčí pražského městského soudu Markéty Puci je skutečnost, že Janoušek nenastoupil do věznice, v gesci Krajského soudu v Brně. "Ten rozhodl o přerušení výkonu trestu a také tento stejný soud musí vykonat své rozhodnutí," uvedla.

Podle mluvčí Krajského soudu v Brně má ale další procesní úkony hlídat pražský soud, který v Janouškově případě rozhodl prvoinstančně. "My se v tomto musíme řídit podle obecného ustanovení, které jasně říká, že úkony ve vykonávacím řízení dělá prvostupňový orgán," uvedla Sigmundová. Dodala, že prvostupňový spis je u městského soudu v Praze. Spis týkající se přerušení Janouškova trestu bude do Prahy odeslán ve 13:00, měl by do hlavního města dorazit v úterý.

"Náš soud je příslušný k řešení žádosti, kterou podal odsouzený minulý týden, tedy žádosti o upuštění výkonu zbytku trestu odnětí svobody. Touto žádostí se samozřejmě bude soud zabývat, nemá však odkladný účinek. Odhaduji tak v řádu týdnů, navíc je pravděpodobné, že se musí nechat vypracovat aktuální znalecký posudek na zdravotní stav odsouzeného," podotkla Puci.

Ke Krajskému soudu v Brně podal Janoušek znovu i žádost o přerušení výkonu trestu, tu předchozí soud zamítl. Brněnský soudce i tuto věc předloží do Prahy, neboť už jednou pravomocně rozhodl a nemůže rozhodovat dvakrát v jedné věci. K brněnskému soudu Janoušek zaslal i žádost o odložení výkonu trestu, dokud nebude v jeho věci rozhodnuto, i ta poputuje do Prahy.

Pražský soudce Tomáš Kubovec, který kauzu od počátku řeší, má ode dneška do čtvrtka nařízeno hlavní líčení v jiné věci. Navíc si chce důkladně prostudovat lékařské zprávy z věznice.

Janoušek byl odsouzen ke 4,5 roku vězení za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Do vězení nastoupil 18. listopadu 2014 a zůstal v něm do 9. března 2016, zhruba rok a čtvrt. Dlouhodobě si ale stěžoval na zdravotní komplikace po operacích hlavy. Nejprve mu výkon trestu přerušilo vedení věznice, pak krajský soud. Trest byl přerušen na rok a tři čtvrtě.

Krajský soud v Brně mu minulý týden žádost o další přerušení trestu zamítl, zároveň ale uvedl, že jeho zdravotní prognóza nepředpokládá velké zlepšení a Janouškova situace by se měla řešit spíš právě žádostí o upuštění od zbytku trestu.

Témata:

Roman Janoušek | vězeňská služba | stars24.cz

Vstoupit do diskuse