Radnicí v Rýmařově na Bruntálsku otřásl dnes okolo 17:00 výbuch. V budově v té době bylo několik lidí, nikdo na radnici ani v jejím okolí ale při výbuchu nebyl zraněn. Místo prohlížejí policejní pyrotechnici. ČTK to řekl rýmařovský starosta Luděk Šimko. Uvedl, že podle nepotvrzených informací někdo na radnici přinesl výbušné zařízení. Policejní mluvčí Pavla Jiroušková potvrdila pouze výbuch na radnici. Další informace podle ní policie dnes už sdělovat nebude.

"V tuto chvíli probíhá ohledání místa činu, zajišťování stop a další procesní úkony," řekla mluvčí.

"Co mám informace, tak ještě v objektu byli tři lidé. V celém spodním patře to rozbilo okna, vyvalilo okenice, takže jsem rád, že se nikomu nic nestalo," řekl starosta Šimko. Radnice bude ve středu uzavřená.

Místní obyvatel Miroslav Škoda ČTK řekl, že mezi lidmi ve městě se hovoří o tom, že údajného pachatele policie zadržela. "Byl prý zadržen v budově České spořitelny sousedící s budovou radnice," řekl. Policie se k informaci zatím nevyjádřila.

Výbuch na radnici zažili v roce 2005 v Havířově. Krátce po poledni 10. prosince 2005 otřásla budovou exploze, když neznámý člověk na toaletách odboru sociálních věcí zapálil papír a do ohně vložil tlakovou nádobku blíže neurčeného spreje. Nikdo nebyl zraněn, škody byly nepatrné.

S Havířovem je také spojena jedna z největších tragédií na radnicích. V září 2006 zde bývalý ředitel Technických služeb Havířov Pavel Slíva během zasedání havířovského městského zastupitelstva zastřelil ekonomického náměstka primátorky Martina Balšána (ČSSD). Krátce předtím zastřelil v Ostravě pětapadesátiletou advokátku Ivanu Kabzanovou, která technické služby zastupovala. Po druhé vraždě se Slíva sám zabil. Slíva pravděpodobně střílel kvůli sporu o cenu akcií TSH, jež získal ještě jako ředitel společnosti.

Fyzické útoky na představitele obcí nejsou ojedinělé. Například v prosinci 2017 zaútočil muž sekerou a nožem na starostu Jistebnice na Táborsku. Napadený starosta skončil v nemocnici, útočník ve vazbě. V únoru 2013 provoz registru vozidel v budově říčanské radnice narušil incident, při němž jeden z klientů napadl pracovnici za přepážkou a poté i přivolaného strážníka. Žena utrpěla lehké zranění.

Témata:

Rýmařov | výbuch | stars24.cz

Vstoupit do diskuse