Nepříjemné zjištění: Češi přicházejí o statisíce kvůli pár stovkám

Ilustrační foto.

Autor: Jiří Hrabal, stars24.cz

3. dubna 2019 13:32 | Aktualizováno: 8. dubna 2019 14:23

Zatímco některé druhy pojistek si domluví prakticky každý Čech, pojištění nemovitosti a domácnosti se takové popularitě netěší. Někteří lidé se přitom kvůli snaze ušetřit několik stovek ročně mohou připravit i o statisíce korun.

Většina Čechů má nadále ve zvyku podceňovat pojištění nemovitosti a domácnosti. Často totiž uzavřením pojistné smlouvy považují věc na dlouhou dobu za uzavřenou, což je špatně. Existuje hned několik důvodů, proč se vyplatí smlouvy každý rok kontrolovat.

Jedním z nich jsou zvyšující se ceny nemovitostí na tuzemském trhu, kvůli kterým si majitelé připlatí i za pojistné. Přesto se dá říct, že nejde o nikterak drahou záležitost, ceny pojištění se pohybují od 800 do 2000 korun ročně. Na pokrytí případných statisícových škod tedy stačí zaplatit desítky korun měsíčně.

Zdaleka nejčastěji pokrývá pojistka například vytopení domácnosti nebo jiný problém způsobený vodou. „Vodovodní škoda se v domácnosti snadno vyšplhá ke statisícům korun,“ konstatuje pro stars24.cz Radka Čejková ze společnosti M&M Pojišťovací. Často jde také o krádeže nebo škody z odpovědnosti.

Pokud si lidé pojistku domluví, měli by dávat pozor na dopisy od pojišťoven, v nichž bývá uveden přehled nastavení pojištění. „Klientům bych doporučila vždy nad dopisem krátce popřemýšlet, zda je nastavení správné, zda se hodnota majetku v domácnosti nezvýšila, jestli kupříkladu nemají změnu v zabezpečení, zda nemají nová kola v kočárkárně a tak dále,“ radí Čejková.

Není však v Česku výjimkou, že lidé pojištění z nejrůznějších důvodů ruší. Kupříkladu proto, že nebylo správně nastaveno, bylo zastaralé a v případě pojistné události nedošlo k plnění. Na pojištění pak většinou úplně zanevřou a svojí chybu si často uvědomí, až když je pozdě.

„Stává se, že se lidé ptají, zda není nějaká možnost udělat pojištění zpětně, což samozřejmě nelze,“ říká pro stars24.cz Čejková a dodává, že mezi důvody k neuzavření pojistky je i snaha šetřit. „V tomto případě šetřit na špatném místě,“ dodává.

Témata: pojišťovny nemovitosti peníze Lidé CZK