Skandál s problematickým z masem z Polska zdaleka nekončí! Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) dnes na zemědělském výboru varoval, že pražské restaurace, která maso ze závadných polských jatek odebírali, je zákazníkům prodávali jako jako hovězí z Argentiny!

Podle Tomana se maso dostalo na stoly hostů luxusních pražských restaurací! Zákazníci přitom vůbec nevěděli, jaké maso jedí! Podniky hovězí vydávaly maso za argentinské, aby si mohli účtovat tisícovku za jedinou porci!

Ministr sice nechtěl konkrétní podniky jmenovat, něco ale přece naznačil! Má se prý jednat o restaurace s asijskými názvy. „A tím nemyslím čínské restaurace," dodal Toman.

Mluvčí ministerstva zemědělství ujistil, že restaurace, kterých se to týká, už prověřuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa kvůli podezření z klamání spotřebitelů.

Do Česka se podle ministerstva zemědělství dostalo 300 kg hovězího masa, které polské úřady nařídily stáhnout z trhu. Z těchto 300 kg bylo 135 kg prodáno přímo konečným spotřebitelům buď jako čerstvé maso v řeznictví nebo jako jídlo v restauraci.

„Žádné z doposud provedených vyšetření neprokázalo nebezpečnost masa pro zdraví lidí, spotřebitelé se tedy nemusí obávat ani, pokud si uvedené maso zakoupili,“ ujišťuje ministerstvo.

Důležité informace: 

Je hovězí maso z Polska z dotčených jatek zdravotně závadné?

Žádné z doposud provedených vyšetření nebezpečnost masa pro zdraví lidí neprokázalo. Ke stahování z trhu se přistoupilo v rámci předběžné opatrnosti, neboť vzhledem k absenci veterinárního vyšetření zvířat před porážkou a jejich masa a orgánů po porážce nelze vyloučit všechna rizika.   

Mohl jsem si koupit/sníst hovězí maso z nelegální porážky?

Cca 300 kg hovězího masa, které polské úřady nařídily stáhnout z trhu, bylo doručeno do ČR. Z těchto 300 kg bylo 135 kg prodáno přímo konečným spotřebitelům buď jako čerstvé maso v řeznictví nebo jako pokrm v restauraci. Žádné z doposud provedených vyšetření neprokázalo nebezpečnost masa pro zdraví lidí, spotřebitelé se tedy nemusí obávat ani, pokud si uvedené maso zakoupili.   

Jak zjistím, zda jsem maso nezkonzumoval v restauraci?

Všichni příjemci masa, které polské úřady nařídily stáhnout z trhu, byli Státní veterinární správou informováni, že se v jejich provozovně takové maso vyskytovalo. V době kontroly bylo již veškeré maso spotřebováno. Provozovatel restaurace by vám měl být schopen na váš dotaz odpovědět.   

Témata:

závadné maso z Polska | Toman, Miroslav | Ministerstvo zemědělství | Česká obchodní inspekce | státní potravinářská inspekce | stars24.cz | Maso

Vstoupit do diskuse