Lidé se dusí a ztrácí zrak, umírají v nemocnici! Sýrii zřejmě zasáhl další chemický útok!

Muž v zasažené oblasti chemickou zbraní, ilustrační fotografie

Autor: ČTK

25. listopadu 2018 13:49

Desítky civilistů musely v sobotu v syrském městě Halab (Aleppo) vyhledat lékařskou pomoc po údajném útoku jedovatým plynem, z něhož syrská státní média viní povstalce. Syrští rebelové takové obvinění odmítli s tím, že opozice chemické zbraně nevlastní, napsala dnes agentura AP. Syrská státní média později podle agentury AFP s odvoláním na zdravotníky zdvojnásobila počet přiotrávených civilistů: z padesátky na 107 případů, exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) referovala o 94 případech. Syrské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby odsoudila a potrestala "útok jedovatým plynem podniknutý teroristickými skupinami" na Halab.

Většina lidí, kteří byli přijati do nemocnic v severosyrském Halabu, měla dýchací problémy a rozmazané vidění, řekli lékaři státní televizi. Jeden z lékařů uvedl, že dvě osoby jsou v kritickém stavu. Televize ukázala záběry, na nichž je vidět lékaře, jak ošetřují muže a ženy na nemocničních lůžcích.

Místní guvernér Husajn Diab, který pacienty v nemocnici navštívil, prohlásil, že povstalci vypálili na jednu z městských čtvrtí střely s jedovatým plynem. Státní televize bez dalších podrobností oznámila, že vládní vojáci na útok odpověděli a zasáhli cíl.

Představitel zdravotnických úřadů Zijád Táhá řekl, že na základě příznaků u pacientů byl pravděpodobně při útoku použit chlór. Je ale zapotřebí dalších testů, dodal.

Šéf halabské policie upřesnil, že střely zasáhly čtvrť Chálidíja a vítr pak plyn roznesl do okolí.

"Podle předběžných údajů, potvrzenými zejména příznaky otravy u zraněných, byly granáty použité povstalci při ostřelování obytných čtvrtí naplněny chlorem," uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov s odvoláním na poznatky, které ve městě získali ruští vojenští chemici. Povstalci podle něj ostřelovali Halab z minometů z demilitarizovaného pásma v provincii Idlib, poslední, kterou ještě ovládají radikálové a odpůrci režimu Bašára Asada.

Generál Konašenkov připomněl dřívější ruská prohlášení, že "bílé přilby" - tedy záchranáři působící na území kontrolovaném povstalci - chystají v demilitarizovaném pásmu provokaci, aby mohly obvinit vládní síly z použití otravných látek proti místnímu obyvatelstvu. Moskva je podle mluvčího připravena posoudit incident s Tureckem, které má podle dohody s Ruskem za pásmo v Idlibu zodpovídat.

Povstalečtí velitelé a představitelé opozice tvrzení vlády, která má Halab pod kontrolou, odmítli. Zároveň obvinili Damašek ze snahy zmařit stávající příměří a snahy o zahájení politických rozhovorů.

Opoziční bojovníci nemají chemické zbraně ani prostředky, jak by je mohli odpálit, prohlásil povstalecký velitel Abdassalám Abdarrazák.

Z používání chemických zbraní během syrského konfliktu, který začal v roce 2011, se obviňují obě strany. Tým expertů OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) obvinil syrskou vládu z použití chloru při nejméně dvou útocích v letech 2014 a 2015 a nervového plynu sarin při útoku na město Chán Šajchún v dubnu 2017, kdy zahynula stovka lidí.

Stejný tým OSN a OPCW rovněž obvinil teroristickou skupinu Islámský stát z použití yperitu ve dvou případech v letech 2015 a 2016. Syrská vláda také viní rebely z použití jedovatého plynu v roce 2013 při útoku na město Chán Asal jihozápadně od Halabu, který si vyžádal 25 obětí, napsala agentura AP.

Témata: Sýrie Syrská krize Chemické zbraně