stars24.cz
ČTK

Okresní soud v Karviné dnes podmíněně propustil z vězení kontroverzního podnikatele Bohumíra Ďurička odsouzeného za vraždu. Ďuričko si odpykával trest 12,5 roku vězení, o propuštění požádal po uplynutí dvou třetin trestu. Soud mu dnes stanovil zkušební dobu sedm let. Ďuričko ani ne dvě hodiny po rozsudku opustil věznici. Otec oběti, provozovatel pražské Matějské pouti Václav Kočka s rozhodnutím soudu spokojen nebyl.

Soud ve svém rozhodnutí uvedl, že propuštěný nesmí pít alkohol ani vlastnit zbraň. Nesmí ani kontaktovat rodinu zavražděného a přibližovat se k nim ani k jejich obydlí na vzdálenost menší než 100 metrů. V prvním roce na svobodě musí noci v době od 22:00 do 06:00 trávit doma.

Rozhodnutí je pravomocné. Ďuričko i státní zástupce se vzdali práva na odvolání. "Děkuji soudu a slibuji, že budu všechna omezení dodržovat," řekl odsouzený muž v reakci na rozhodnutí soudkyně. Ta opáčila, že dopustí-li se trestného činu či přestupku, mohl by soud rozhodnout, že si odpyká zbytek trestu. Ďuričkovi je v současnosti 64 let, je otcem pěti dcer. V minulosti se neúspěšně snažil o obnovu procesu. Po svém propuštění uvedl, že se msty nebojí. Jeho první kroky zamíří za rodinou. "Těším se až políbím děti, vnučku, ženu a dám si vanu. Devět let jsem vanu neviděl," řekl novinářům.

U věznice jej vyzvedl advokát, u kterého si chce vyzvednout archiv i neprůstřelnou vestu. Pak pojede za rodinou. V dalších dnech si chce dát do pořádku své záležitosti, vyzvednout doklady a založit účet. V hoteliérství už podnikat nechce. Věnovat se bude výrobě hraček. Na jednu získal, když byl ve ve vězení, patent. Vydat chce svou v pořadí třetí knihu.

Soudu se zúčastnila i rodina oběti. "Vzal mi dítě. Justice rozhodla tak, jak rozhodla. Bohužel," komentoval rozhodnutí otec zavražděného Václav Kočka starší.

Soudkyně Alena Zajícová rozhodnutí zdůvodnila i tím, že odsouzený systematicky pracoval na svém polepšení. "Zpočátku sice nepřijímal svou chybu, to se ale postupem času změnilo. Hodnocení věznice je vynikající. Máte připraveno výborné domácí i sociální zázemí," řekla odsouzenému. Dodala, že poškozeným uhradil všechny škody i nad rámec povinností. Soudkyně podtrhla, že znalci se shodli, že Ďuričkova resocializace je možná. "Stanovili jsme ale maximální zkušební dobu s ohledem na to, že spáchal vraždu, aby jej soud mohl co nejdéle sledovat," řekla.

Vražda se stala v roce 2008 v pražské restauraci po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko a Václav Kočka mladší se dostali do roztržky, při které Kočka hoteliéra nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň a na svého protivníka třikrát vystřelil z bezprostřední vzdálenosti. Každý z výstřelů byl smrtelný. Událost tehdy plnila první stránky novin, sledovaný byl i soudní proces.

Témata:

Bohumír Ďuričko | kočka ml., václav | stars24.cz

Vstoupit do diskuse