Češi se v noci mohou dostat z Rhodosu. Jak se dostat na repatriační lety?

Letadla, ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

23. července 2023 17:37 | Aktualizováno: 23. července 2023 18:52

Cestovní kanceláře plánují dva repatriační lety pro české turisty na Rhodosu, kde v posledních dnech zuří ničivý požár. Evakuováno bylo kvůli plamenům více než 18 tisíc lidí. V případě potřeby jsou připraveny letouny Armády České republiky.

"Jsme připraveni vyslat vládní letadlo a poskytnout pomoc při případné evakuaci našich občanů," napsal nejprve premiér Petr Fiala (ODS) po 16. hodině na sociální síti. Ministerstvo zahraničních věcí na webu uvedlo, že v noci z neděle na pondělí proběhnou dva speciální repatriační lety pro české občany s odlety z letiště na Rhodosu.

První let v 0:10 organizují cestovní kanceláře Exim a Fischer. Zájemci mají zavolat na krizovou linku +420 255 787 999. O druhý let o deset minut později se stará Čedok, lidé se mu mají ozvat na číslo +420 255 787 999.

Fiala vpodvečer sdělil, že pokud by kapacita nočních letů nebyla dostačující, pomůže armáda. "Ministryně obrany Jana Černochová mi potvrdila, že armádní letadla jsou připravena okamžitě odletět do Řecka, pokud si to situace vyžádá," napsal.

Černínský palác vydal doporučení necestovat do oblastí ostrova postižených požáry. Konkrétně jde o Kiotari, Gennadi, Pylonas, Laerma, Lardos, Lindos, Kalathos, Malona, Asklipeio, Peukous, Massari a Charaki. "Upozorňujeme však, že vysoké nebezpečí požáru platí pro celý ostrov," sdělilo ministerstvo.

Témata: letectví Letadla Rhodos Řecko Petr Fiala (ODS)