Nebezpečí požárů v Česku. Od pravého poledne se výstraha týká celé země

Požár, ilustrační fotografie.

Autor: Pavel Krejčí, stars24.cz

8. července 2023 13:55

Úderem pravého poledne začala po celém Česku platit výstraha před nebezpečím požárů, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). O víkendu i v nadcházejícím týdnu totiž budou panovat tropické teploty, maxima dosáhnou až 35 stupňů.

Už od páteční 12. hodiny platí výstraha pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj a také pro okresy Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem a Žatec v Ústeckém a Česká Lípa a Turnov v Libereckém kraji. Dnes se přidávají zbylé kraje či okresy.

Doporučení jsou následující. Lidé by neměli rozdělávat oheň v přírodě, zejména v lesích. Cigaretové nedopalky by neměly končit na zemi. Meteorologové také apelují na dodržování místních vyhlášek a zákazů a úsporné hospodaření s vodou.

K nejhoršímu lesnímu požáru v historii České republiky došlo minulý rok v létě v oblasti Národního parku České Švýcarsko v Ústeckém kraji. Policie na jaře oznámila objasnění případu, zadrženému hrozí v případě prokázání viny až 15 let za mřížemi.

Témata: Požáry Počasí ČHMÚ