Odboráři v úterý oznámili, že zřizují celostátní stávkový výbor a jsou připraveni na případný protest proti vládnímu úspornému balíčku. Své výhrady a návrhy k němu sdělili už dříve. Svazy a organizace mají povolení uspořádat na konci června vlastní protestní akce.
Na dalším postupu se dohodl sněm Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), v jehož čele stojí Josef Středula. Podle jeho slov jde o přechod do nové fáze, v níž budou odbory požadovat svolání mimořádné tripartity do konce června. Už od poloviny května platí stav stávkové pohotovosti.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že pro stávku nevidí racionální důvody. Na jednání je ale připraven. "Nejnižší nezaměstnanost, kdo může pracovat práci najde, mzdy rostou, vláda dělá opatření, aby i v budoucnu byly udržitelné veřejné finance a dobrá životní úroveň jak seniorů, tak dalších skupin společnosti," vysvětlil svůj postoj na twitteru.
Odboráři přišli minulý týden s návrhem 12 opatření, díky nimž by podle jejich odhadů mohl stát ušetřit více než 163 miliard korun. Nachází se mezi nimi opětovné spuštění elektronické evidence tržeb, úprava paušálů společně se zrušením slevy na odvodech u kratších úvazků, zrušení zpětného uplatnění daňové ztráty, stravenkového paušálu či daňového osvobození státních dluhopisů.
ČMKOS je největší odborovou centrálou v České republice, sdružuje 31 odborových svazů. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR.
Témata: Odbory ČMKOS Josef Středula Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Mimořádná zpráva