Vydatný déšť na východě země zvedl hladiny řek, jak varovali meteorologové v úterních výstrahách. Během ranních a dopoledních hodin dosáhl jeden z toků i nejvyššího povodňového stupně, aktuálně už platí pouze ty nižší.

Meteorologové uvedli, že za posledních 12 hodin spadlo zejména na východě místy kolem 40 a ojediněle až 50 milimetrů srážek. "V oblasti Beskyd jsou na některých tocích 1. SPA a jeden 2. SPA. Od dnešního rána za dalších 24 hodin může na východě spadnout až kolem 30 mm," sdělili na twitteru.

Dokonce nejvyššího třetího povodňového stupně dosáhla podle Hlásné a předpovědní povodňové služby Velička ve Strážnici. Po poledni už byla na druhém stupni, stejně tak Bystřice v profilu Bystřička pod nádrží. První stupeň je například na Bečvě v Teplicích, Lubině v Petřvaldu, Olšavě v Uherském Brodě či Luhačovickém potoce v Polichnu.

Jihomoravští hasiči během dopoledne informovali, že o zásazích u zaplavených silnic či zatopených sklepů. Například v Sudoměřicích voda zaplavila výrobní halu a několik domů. "Na místo jsme vyslali speciální techniku s čerpadly a zajišťujeme dovoz pytlů s pískem ze stanice Tišnov. Celkem zde soustředíme 9 jednotek. Pomocí místní techniky se podařilo vytvořit provizorní sypanou hráz," napsali hasiči na twitteru.

Témata:

Povodně | Počasí | Déšť | ČHMÚ | stars24.cz