Pálení čarodějnic: Jak ho zvládnout bezpečně? Hasiči přišli s návodem

Pálení čarodějnic

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

29. dubna 2023 17:00

Poslední dubnová noc v Česku tradičně patří pálení čarodějnic, proto se na ni po celé zemi připravují také hasiči. Lidem se s předstihem snaží radit, aby oslavy proběhly co možná nejklidněji. Přesto každý rok vyjíždí na konci tohoto měsíce k desítkám požárů.

Hasiči na webu už tradičně zveřejnili návod se základními doporučeními k pálení čarodějnic. Lidé by si měli nejprve pečlivě rozmyslet umístění ohniště. "Místo musí být vzdálené minimálně 50 m od kraje lesních porostů a 100 m od stohu slámy, ohniště bezpečně izolováno od hořlavých materiálů a ohraničeno pruhem širokým nejméně 1 metr zbaveným jakýchkoliv hořlavin," uvedli požárníci.

Vatru je podle nich třeba stavět tak, aby byla stabilní a nezhroutila se do stran. Varují přitom před oblíbenou kratochvílí, kterou je jich přeskakování. "Tato riskantní zábava může způsobit, že se vznítí část vašeho oděvu. Pokud v tomto případě nemáte po ruce dostatek vody, popř. jiné hasební látky, je vhodné použít pravidlo 'Zastav se, lehni si a kutálej se!'" podotkli.

Při pálení čarodějnic by lidé každopádně měli mít po ruce dostatek vody, popřípadě písek nebo hlínu, a to pro případ, že se oheň vymkne kontrole. Také by měli ve skříních nechat oblečení ze syntetických materiálů. Příjezdové cesty je nutné udržovat průjezdné pro hasičskou techniku.

Hasiči také upozornili, že by měla být přítomna přinejmenším jedna dospělá osoba. "Oheň se nesmí nechat ani na okamžik bez dozoru a lze ho opustit až po jeho úplném vyhasnutí, důkladném zalití vodou nebo zasypání zeminou," připomněli.

Organizátoři oslav by také měli věnovat pozornost aktuální povětrnostní situaci. Obecně totiž platí, že největší roli v nárůstu požárů při oslavách čarodějnic hraje počasí. Nebezpečí představuje především sucho a silný vítr.

Z hasičských statistik vyplývá, že loni proběhlo 86 výjezdů k požárům. Přibližně k polovině z nich došlo v přírodním prostředí. Zbytečných výjezdů bylo celkem 46, zhruba o polovinu více oproti běžnému dennímu průměru.

Témata: Pálení čarodějnic Hasiči Požáry