Ukrajinské obilí zatím prochází kontrolami v České republice bez problémů. Vyplývá to z tiskové zprávy Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), která o výsledcích informovala dnes.

Inspekce uvedla, že se v posledních týdnech prioritně zaměřuje na bezpečnost obilovin a obilných mlýnských výrobků původem zejména z Ukrajiny. Ze 63 odebraných vzorků už u 25 dospěla analýza do finále. Všechny parametry byly vyhovující.

"SZPI činí maximum pro ochranu tuzemských spotřebitelů, ale současně je nezbytné zdůraznit, že primární odpovědnost za parametry bezpečnosti a kvality dovozových i tuzemských potravin mají dotčení provozovatelé," uvedl ústřední ředitel inspekce Martin Klanica.

Inspektoři odebrali ke kontrole vzorky pšenice, špaldy, kukuřice, žita, ječmene, pšeničné mouky, špaldové mouky, žitné mouky, ječmenných vloček a jáhel. Odběry nadále pokračují. Při kontrolách, které probíhají v akreditovaných laboratořích, se hodnotí přítomnost více než 400 druhů reziduí pesticidů, mykotoxinů či těžkých kovů.

Témata:

obiloviny | zemědělci | státní potravinářská inspekce | stars24.cz